TheBookOfDread has logged 435 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Wildcats

Wildcats

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Donald in Mathmagic Land

Donald in Mathmagic Land

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Terminal Island

Terminal Island

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
½
Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
On an Island with You

On an Island with You

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
The Mayflower Voyagers

The Mayflower Voyagers

×
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Never Be Boring: Billy Wilder

Never Be Boring: Billy Wilder

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fedora

Fedora

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Homecoming

Homecoming

2005
×
Edit this entry