Victoria has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rati

Rati

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Edit this entry  
21
The Limey

The Limey

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cherry Orchard

The Cherry Orchard

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
Twelfth Night

Twelfth Night

1969
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Theatre Live: Amadeus

National Theatre Live: Amadeus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Our Planet

Our Planet

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry