• House of Gucci

    ★★

  • Diana: The Musical

    ½

  • The Electrical Life of Louis Wain

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • My Tongue Has Been Burned Of The Taste

    ★★★★★

  • Human Experience in the Age of Mechanical Memory

    ★★★★

  • News of the World

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★½

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Over the Moon

    ½

  • The Mole

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Mulan

    ½

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • A Sun

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Our Planet

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★½

  • The Night Comes for Us

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Amadeus

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Bee and PuppyCat

    ★★★★★

  • Planet Earth II

    ★★★★

  • Infinity Train

    ★★★★½

  • Bad Black

    ★★★★

  • Suicide Squad

    ★★

  • The Salesman

    ★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Deadpool

    ★★★½

  • Ten Years

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★

  • The Book of Life

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★½

  • Divergent

    ★½

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • Einstein on the Beach

    ★★★★★

  • Rush

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★½