Ese 👉 Víctor has logged 67 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Match

Match

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halston

Halston

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Closer to the Moon

Closer to the Moon

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Edwin Boyd: Citizen Gangster

Edwin Boyd: Citizen Gangster

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Henry IV, Part 1 - Live at Shakespeare's Globe

Henry IV, Part 1 - Live at Shakespeare's Globe

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Jazz Loft According to W. Eugene Smith

The Jazz Loft According to W. Eugene Smith

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kills on Wheels

Kills on Wheels

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
East Side, West Side

East Side, West Side

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Honeygiver Among the Dogs

Honeygiver Among the Dogs

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★
Edit this entry  
16
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Place Like Home

No Place Like Home

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Slow West

Slow West

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Awakening of Motti Wolkenbruch

The Awakening of Motti Wolkenbruch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Her Smell

Her Smell

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Insomnia Club

The Insomnia Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Apollo

The Apollo

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Golden Boy

Golden Boy

1939
×
Read the review Edit this entry  
11
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Each Dawn I Die

Each Dawn I Die

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry