Sort by

thaistanley has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Box

The Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Pool

The Pool

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gothika

Gothika

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
STOP

STOP

2019
×
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Arrival

The Arrival

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akeelah and the Bee

Akeelah and the Bee

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
(rough cut)

(rough cut)

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
The Politics of Competitive Board Gaming Amongst Friends

The Politics of Competitive Board Gaming Amongst Friends

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Twisted

Twisted

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry