Terminall has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry