• Doom

    ★½

  • The Squid and the Whale

    ★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Kung Fu Hustle

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • Underworld

    ★★½

  • What a Girl Wants

    ★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • He Loves Me… He Loves Me Not

    ★★½

  • A Beautiful Mind

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • The Lost Skeleton of Cadavra

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★★★

  • Final Destination

    ★★½

  • Toy Story 2

    ★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★½

  • Wild Zero

    ★★½

  • The Matrix

    ★★★½

  • Urban Legend

    ★★

  • Pleasantville

    ★★★

  • The X Files

    ★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★½

  • Buffalo '66

    ★½

  • Smoke Signals

    ★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Alien Resurrection

    ★★

  • Starship Troopers

    ★★★★½

  • Gattaca

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★½

  • The Mirror Has Two Faces

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Clerks

    ★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★½

  • Baraka

    ★★★½

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★★

  • Alien³

    ★★½

  • Hard Boiled

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★½

  • No Holds Barred

  • Heathers

    ★★★

  • Mystic Pizza

    ★★½

  • Maniac Cop

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • Blood Diner

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Aliens

    ★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★

  • She

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★

  • The Home and the World

    ★★½

  • The NeverEnding Story

    ★½

  • Videodrome

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★½

  • The Great Muppet Caper

    ★★★

  • Alien

    ★★★

  • Halloween

    ★★½

  • The Incredible Melting Man

    ★½

  • Annie Hall

    ★★½

  • Rabid

    ★½

  • Eraserhead

    ★★