Joachim has logged 31 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners of the Sun

Prisoners of the Sun

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Massacre in Dinosaur Valley

Massacre in Dinosaur Valley

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunting Creatures

Hunting Creatures

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Internecine Project

The Internecine Project

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Executive Action

Executive Action

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blood Sisters

Blood Sisters

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Wood

Dead Wood

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Glacier

Blood Glacier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shinjuku Incident

Shinjuku Incident

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Island of Demons

The Island of Demons

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Crocodile

Crocodile

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
First Spaceship on Venus

First Spaceship on Venus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mummy's Revenge

The Mummy's Revenge

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry