Joachim has logged 416 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulse 2: Afterlife

Pulse 2: Afterlife

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Blood Delirium

Blood Delirium

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nail Gun Massacre

Nail Gun Massacre

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Shadows Unseen

Shadows Unseen

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Los Extermineitors

Los Extermineitors

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1942

1942

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Village of Doom

Village of Doom

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stone Killer

The Stone Killer

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kottentail

Kottentail

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Neon City

Neon City

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Submersion of Japan

Submersion of Japan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wicked Priest

Wicked Priest

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Chinese Torture Chamber Story

A Chinese Torture Chamber Story

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The People Who Own the Dark

The People Who Own the Dark

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flesh Eating Mothers

Flesh Eating Mothers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Satan's Blood

Satan's Blood

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
UPC Codes and 666

UPC Codes and 666

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atragon

Atragon

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Crime

High Crime

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Witchery

Witchery

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Laboratory

Laboratory

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Banshee Chapter

Banshee Chapter

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ju Jin Yuki Otoko

Ju Jin Yuki Otoko

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bells of Innocence

Bells of Innocence

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matango

Matango

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry