Highest rated films

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Censor

    ★★★★

  • Pleasure

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • Nobody

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • John and the Hole

    ★★★½

  • The Truffle Hunters

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Greyhound

    ★★★★½

  • Little Girl

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★★

  • Education

    ★★★★

  • Gunda

    ★★★★

  • Dinner in America

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 18.7 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

The Wolf of Snow Hollow

Jan 3

Most Watched

Vivat Musketeers!

twice

Last Film

Black Widow

Jul 9

Genres, countries & languages

Drama
51 films
Comedy
34 films
Horror
24 films
Action
20 films
Thriller
17 films
Fantasy
14 films
Animation
13 films
Documentary
12 films
Adventure
12 films
Sci Fi
11 films
USA
59 films
Norway
17 films
Sweden
13 films
France
12 films
UK
10 films
Germany
5 films
Croatia
4 films
Canada
4 films
Finland
4 films
Belgium
3 films
English
88 films
Swedish
14 films
French
11 films
Norwegian
10 films
Italian
7 films
Spanish
7 films
Russian
5 films
German
5 films
Finnish
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Father
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Mortal Kombat: Annihilation
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Breast Talk

Films Henriette watched in 2021

  • Black Widow
  • The Tomorrow War
  • Freaky
  • Slaxx
  • Tremors
  • Nobody
  • Cruella
  • Awake
  • Spare Parts
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Army of the Dead
  • Oslo
  • V-World Matrix
  • Mortal Kombat
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • Son
  • The Prisoner
  • The Killer in Cursed Water
  • Momma, Don't Go
  • Platform
  • The Procedure 2
  • The Procedure
  • Blood Conscious
  • Alita: Battle Angel
  • Hostel: Part II
  • Holiday
  • Saga
  • Top Gunner
  • Gambit
  • On-Gaku: Our Sound
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Wolfwalkers
  • Greyhound
  • One Night in Miami...
  • Over the Moon
  • The United States vs. Billie Holiday
  • The Midnight Sky
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Emma.
  • My Octopus Teacher
  • Sorry, Wrong Number
  • In the Heat of the Night
  • Godzilla vs. Kong
  • Mulan
  • The Mole Agent
  • Love and Monsters
  • Paul F. Tompkins: You Should Have Told Me
  • Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • Onward
  • The Truffle Hunters
  • Nomadland
  • Paul F. Tompkins: Crying and Driving
  • Father
  • There Is No Evil
  • Dovetail
  • Two Buddies and a Badger
  • Working for Peanuts
  • Gog
  • Roman Holiday
  • The Philadelphia Story
  • Life without Sara Amat
  • La Llorona
  • Hannah Montana: The Movie
  • Mr. SOUL!
  • Zardoz
  • Knocking
  • Pleasure
  • Shadow in the Cloud
  • Gunda
  • Tigers
  • The Sparks Brothers
  • Aalto
  • Censor
  • John and the Hole
  • The Killing of Two Lovers
  • Tove
  • Gagarine
  • Cemetery of Terror
  • Action U.S.A.
  • Maximum Overdrive
  • Exile
  • The Fight for Greenland
  • The Longest Day
  • Breast Talk
  • 8007 Marina Apartment
  • Gáidat / Máhccat
  • Island Living
  • Rosanazi
  • Sonata
  • Let Me In
  • Carnival Pilgrims
  • Sweat
  • Run Uje Run
  • Are You Leaving Already?
  • Alt blir bra?
  • Ealát
  • Relative Risk
  • Epa
  • Mare
  • First We Eat
  • Time Capsule
  • Dinner in America
  • HIM
  • The Kicksled Choir
  • Slow Dance
  • In the Stone Age 2
  • Vivat Musketeers!
  • The Other Side
  • The Fox & the Bird
  • A Fishy Fishing Trip
  • Vivat Musketeers!
  • Space Oddity
  • In Medieval Times 2
  • Slalom
  • Ninjababy
  • Jeanne d'Arc of the North
  • Little Girl
  • Zombie for Sale
  • Black Girl
  • Queen & Slim
  • Promising Young Woman
  • Rocks
  • Another Round
  • Education
  • Lovers Rock
  • The Wolf of Snow Hollow

World map

Highly rated films Henriette is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Worst Person in the World
  • Karnan
  • Pig

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more