Highest rated films

  • Double King

    ★★★★★

  • Freehold

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Silent Night, Deadly Night

    ★★★★★

  • Hounds of Love

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★

  • Drunken Master

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Elle

Jan 15

Last Film

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Dec 21

Genres, countries & languages

Drama
17 films
Action
11 films
Comedy
11 films
Thriller
8 films
Sci Fi
7 films
Adventure
7 films
Horror
6 films
Family
3 films
Crime
3 films
Fantasy
3 films
USA
24 films
UK
6 films
France
3 films
Australia
2 films
Canada
2 films
South Korea
2 films
Hong Kong
1 film
Hungary
1 film
India
1 film
Japan
1 film
English
28 films
Spanish
3 films
Japanese
3 films
Korean
2 films
Russian
2 films
Hungarian
1 film
Armenian
1 film
Norwegian
1 film
Somali
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Rocky V
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Christmas Blood
Average weighted rating:

2.4

Films Henriette watched in 2017

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Disaster Artist
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Paddington 2
  • Silent Night, Deadly Night
  • Paddington
  • Blade Runner 2049
  • Tangerine
  • Freehold
  • Still/Born
  • Christmas Blood
  • Meatball Machine Kodoku
  • Hounds of Love
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Baby Driver
  • Okja
  • Drunken Master
  • The Lego Batman Movie
  • Double King
  • The Girl on the Train
  • La La Land
  • Creed
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • Total Recall
  • RoboCop
  • Moonlight
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky II
  • Rocky
  • The Handmaiden
  • The Greasy Strangler
  • Elle

World map

Highly rated films Henriette is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Get Out
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • The Florida Project
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more