Highest rated films

  • Sicario

    ★★★★★

  • Gameloading: Rise of the Indies

    ★★★½

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★

  • The Lincoln Lawyer

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★

  • [REC]

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Mommy

Jan 1

Last Film

Sicario

Oct 2

Genres, countries & languages

Drama
6 films
Action
4 films
Crime
4 films
Adventure
3 films
Horror
3 films
Thriller
3 films
Sci Fi
3 films
Mystery
2 films
Romance
2 films
Documentary
2 films
USA
8 films
UK
2 films
Iran
1 film
Canada
1 film
Spain
1 film
France
1 film
English
12 films
Spanish
3 films
French
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Oldboy
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Iron Man 3
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Alien
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Roller Derby Girl

Films Henriette watched in 2015

  • Sicario
  • Roller Derby Girl
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Gameloading: Rise of the Indies
  • The Road
  • Oldboy
  • The Lincoln Lawyer
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Alien
  • Bronson
  • [REC]
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Galaxy Quest
  • Iron Man 3
  • Mommy

World map

Highly rated films Henriette is yet to see

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Ivy
  • Room
  • Mustang
  • Spotlight
  • Carol

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more