olivia has logged 41 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dude

Dude

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
People Like Us

People Like Us

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trolls

Trolls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blame

Blame

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Not Cinderella's Type

Not Cinderella's Type

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
StreetDance 2

StreetDance 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
StreetDance 3D

StreetDance 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry