Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Edit this entry  
04
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
And They Say I Am the Crazy One

And They Say I Am the Crazy One

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Dzi Croquettes

Dzi Croquettes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dear Babylon

Dear Babylon

2019
×
Edit this entry  
04
Fire in My Belly

Fire in My Belly

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Claudette's Star

Claudette's Star

2019
×
Edit this entry  
03
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
High Heels

High Heels

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
26
Além Cá

Além Cá

2020
×
Edit this entry  
25
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pequena Sinfonia do Sol

Pequena Sinfonia do Sol

2021
×
Edit this entry  
20
Nature.Meadow.Sky.Long Shot

Nature.Meadow.Sky.Long Shot

2020
×
Edit this entry  
20
Lumens

Lumens

2021
×
Edit this entry  
20
Lésbica Enrustida

Lésbica Enrustida

2021
×
Edit this entry  
20
Inventando Sensações

Inventando Sensações

2021
×
Edit this entry  
20
Invasão

Invasão

2021
×
Edit this entry  
20
There Be Dragons

There Be Dragons

2019
×
Edit this entry  
20
As Grandes Distâncias

As Grandes Distâncias

2021
×
Edit this entry  
19
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Febre 40º

Febre 40º

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
In Vogue: The Editor's Eye

In Vogue: The Editor's Eye

2012
×
Edit this entry  
18
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★½
Edit this entry