Highest rated films

  • Moxie

    ★★★★★

  • What Would Sophia Loren Do?

    ★★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★★½

  • Ginny & Georgia - The Afterparty

    ★★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★★

  • Creating The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Squared Love

    ★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★★

  • The Life Ahead

    ★★★★★

  • Two Distant Strangers

    ★★★★★

  • Conan O'Brien Can't Stop

    ★★★★★

  • Silent

    ★★★★★

  • Gender Revolution: A Journey with Katie Couric

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★★½

  • You've Got Mail

    ★★★★½

  • Wild Child

    ★★★★½

  • The Sunlit Night

    ★★★★½

  • Please Don't Eat the Daisies

    ★★★★½

  • The Terminal

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Palm Springs

Jan 1

Last Film

The United States vs. Billie Holiday

Apr 10

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Comedy
19 films
Romance
15 films
Documentary
6 films
Music
6 films
Family
5 films
TV Movie
4 films
Fantasy
3 films
History
2 films
Adventure
1 film
USA
32 films
UK
5 films
France
3 films
Poland
2 films
Mexico
2 films
Bulgaria
1 film
Norway
1 film
Argentina
1 film
Portugal
1 film
English
38 films
Spanish
10 films
Italian
5 films
French
4 films
Polish
2 films
German
2 films
Russian
2 films
Bulgarian
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Crew & studios

Tatiana’s most liked review

Ginny & Georgia - The Afterparty

★★★★½

Binged watched it in a day.

Gen Z's version of Gilmore Girls.

Sorry Taylor but the joke is funny.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Nomadland
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

After We Collided
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Palm Springs
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

3000

Films Tatiana watched in 2021

  • The United States vs. Billie Holiday
  • Two Distant Strangers
  • Legally Blonde
  • Nomadland
  • The Terminal
  • You've Got Mail
  • Ya Veremos
  • Thunder Force
  • Dad Wanted
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Wild Child
  • A Week Away
  • kid 90
  • Yes Day
  • Ammonite
  • Elf
  • Memories of a Teenager
  • East Side Sushi
  • Moxie
  • Ginny & Georgia - The Afterparty
  • Chariots of Fire
  • A Royal Christmas Ball
  • Framing Britney Spears
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • Gender Revolution: A Journey with Katie Couric
  • To All the Boys: Always and Forever
  • After We Collided
  • Squared Love
  • Silent
  • Fierce
  • So My Grandma's a Lesbian!
  • Katie Price: Harvey and Me
  • What Would Sophia Loren Do?
  • Creating The Queen's Gambit
  • Picture Perfect Royal Christmas
  • My Blind Brother
  • The King of Staten Island
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Life Ahead
  • 3000
  • The Sunlit Night
  • On the Rocks
  • Please Don't Eat the Daisies
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Palm Springs

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more