Highest rated films

  • The Half of It

    ★★★★★

  • Out

    ★★★★★

  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

    ★★★★★

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • The Aftermath

    ★★★★★

  • The Childhood of a Leader

    ★★★★★

  • Mansfield Park

    ★★★★★

  • Auntie Mame

    ★★★★★

  • Champions

    ★★★★★

  • Conan O'Brien Can't Stop

    ★★★★★

  • The Thrill of It All

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 1

Most Watched

Emma.

twice

Enola Holmes

twice

The Kissing Booth

twice

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

twice

Leslie Jones: Time Machine

twice

Last Film

Emma.

Dec 28

Genres, countries & languages

Comedy
61 films
Drama
56 films
Romance
44 films
Adventure
15 films
Fantasy
11 films
Documentary
10 films
Crime
8 films
Action
8 films
Music
8 films
Family
7 films
USA
79 films
UK
19 films
Canada
10 films
Spain
5 films
China
3 films
France
3 films
Germany
3 films
Ireland
2 films
Mexico
2 films
Australia
1 film
English
106 films
Spanish
12 films
German
11 films
French
10 films
Italian
7 films
Chinese
3 films
Yiddish
2 films
Japanese
2 films
Cantonese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tatiana’s most liked review

The Aftermath

★★★★★

Two words:

Alexander Skarsgård

Btw, the five stars are just for him.

More reviews

Tatiana’s most liked list

Everything Jane Austen

Movies and documentaries adapted from or inspired by the life and work of Jane Austen

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

40 y 20

Films Tatiana watched in 2020

  • Emma.
  • Pride & Prejudice
  • Jumping the Broom
  • After
  • Dirt Music
  • A California Christmas
  • Midnight at the Magnolia
  • The Prom
  • A West Wing Special to Benefit When We All Vote
  • Happiest Season
  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special
  • The Princess Switch: Switched Again
  • Christmas with a Prince
  • 40 y 20
  • Holidate
  • The Rest of Us
  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell
  • The Queen's Gambit
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Daddy
  • Love, Guaranteed
  • The Lost Husband
  • Enola Holmes
  • Enola Holmes
  • Secret Society of Second Born Royals
  • The Peanut Butter Falcon
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • The Kissing Booth
  • The Kissing Booth 2
  • The Greatest Showman
  • Red Joan
  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • 365 Days
  • Alejandro Sanz: #Lagira de #eldisco
  • Clueless
  • Cocoon
  • The Singing Nun
  • Out
  • Crazy Rich Asians
  • Just Go with It
  • The Wedding Ringer
  • The Half of It
  • Normal People
  • Never Have I Ever
  • Magnificent Obsession
  • Champions
  • Auntie Mame
  • All the Bright Places
  • Bachelor in Paradise
  • Love Wedding Repeat
  • The Thrill of It All
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • One of Us
  • The Blue Bird
  • Good Boys
  • The Last Picture Show
  • Sanditon
  • Making Unorthodox
  • Unorthodox
  • Big Time Adolescence
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Emma.
  • Bombshell
  • Knives Out
  • Hustlers
  • The Lighthouse
  • Ford v Ferrari
  • Frozen II
  • Frozen
  • (My) Truth: The Rape of 2 Coreys
  • Timeless Love
  • Stargirl
  • The Childhood of a Leader
  • Pain and Glory
  • 1917
  • Change in the Air
  • Parasite
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Pete Davidson: Alive from New York
  • Jojo Rabbit
  • The Farewell
  • Sex and the City 2
  • WHAT DID JACK DO?
  • Leslie Jones: Time Machine
  • The Kissing Booth
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Keeping the Faith
  • My Summer Prince
  • The Aftermath
  • Starstruck
  • Instructions Not Included
  • Leslie Jones: Time Machine
  • Live Twice, Love Once
  • The Cheetah Girls
  • Shazam!
  • Brooklyn
  • Deadpool 2
  • The Awakening of Motti Wolkenbruch
  • Deadpool
  • Mansfield Park
  • All the Freckles in the World
  • Ilana Glazer: The Planet Is Burning
  • Judy
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Captain Marvel
  • Captain America: The First Avenger
  • Little Women

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more