Highest rated films

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★★

  • Kitbull

    ★★★★★

  • Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

    ★★★★★

  • In Family I Trust

    ★★★★★

  • ReMastered: Massacre at the Stadium

    ★★★★★

  • Raúl Juliá: The World’s a Stage

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • Strings

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★½

  • A Walk to Remember

    ★★★★½

  • Gilda

    ★★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★★½

  • The Prince of Tides

    ★★★★½

  • Pollyanna

    ★★★★½

  • Paris Can Wait

    ★★★★½

  • It Happened to Jane

    ★★★★½

  • Lost Angel

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

The Thin Man

Jan 1

Most Watched

Late Night

twice

Veronica Mars

twice

Last Film

Dolemite Is My Name

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
111 films
Romance
78 films
Drama
76 films
Music
22 films
Documentary
20 films
Family
17 films
Fantasy
15 films
TV Movie
13 films
Crime
9 films
History
9 films
USA
157 films
UK
21 films
Canada
8 films
Spain
7 films
France
4 films
Mexico
3 films
Germany
3 films
Ireland
2 films
Italy
1 film
English
178 films
Spanish
22 films
French
17 films
Italian
11 films
German
10 films
Latin
4 films
Portuguese
3 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Hindi
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Tall Girl
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Marriage Story
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Behold the Monkey

Films Tatiana watched in 2019

  • Dolemite Is My Name
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Out Of The Clear Blue Sky
  • Young Catherine
  • The Prince and the Pauper
  • The Parent Trap
  • Behold the Monkey
  • Can You Keep a Secret?
  • Royal New Year's Eve
  • The Greatest Game Ever Played
  • Dan in Real Life
  • Cadet Kelly
  • Pollyanna
  • Booksmart
  • The Two Popes
  • Comedy Central Roast of Rob Lowe
  • That Night
  • Second Act
  • Miracle at Midnight
  • A Family Reunion Christmas
  • Christmas Inheritance
  • Marriage Story
  • A la mala
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • Mary Queen of Scots
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Irishman
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Benjamin
  • The Knight Before Christmas
  • Almost Angels
  • Noelle
  • Little
  • Do It Like An Hombre
  • RED
  • Late Night
  • Nobody's Fool
  • Last Christmas
  • Holiday in the Wild
  • Christmas Perfection
  • Ghosts of Sugar Land
  • Daddy Issues
  • The Spy
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Hello, Privilege. It's Me, Chelsea
  • Raúl Juliá: The World’s a Stage
  • Tall Girl
  • Falling Inn Love
  • Late Night
  • Dumbo
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • A Christmas Prince
  • Life As We Know It
  • That Hagen Girl
  • Poor Little Rich Girl
  • Stan & Ollie
  • The Favourite
  • The Lake House
  • Aloha
  • Otherhood
  • Rich Man, Poor Girl
  • The Hardys Ride High
  • The Infernal Cauldron
  • Expensive Husbands
  • Princess O'Rourke
  • Sword of Trust
  • The Courtship of Eddie's Father
  • First Man
  • Long Shot
  • Yesterday
  • Nancy Drew: Detective
  • Los Domirriqueños
  • Andy Hardy Gets Spring Fever
  • Bao
  • A Star Is Born
  • Parchís: the Documentary
  • Veronica Mars
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Gilda
  • The Accountant of Auschwitz
  • Aida's Secrets
  • Beauty for the Asking
  • Veronica Mars
  • After
  • Lord Jeff
  • Emil and the Detectives
  • Girl Crazy
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • These Wilder Years
  • Cactus Flower
  • The Swan
  • The Ugly Truth
  • Two Weeks with Love
  • Rich, Young and Pretty
  • Chasing Happiness
  • Fighting with My Family
  • Rocketman
  • Always Be My Maybe
  • Five Feet Apart
  • Garbo: The Spy
  • Jupiter Ascending
  • Once Upon a Deadpool
  • Too Young to Kiss
  • ReMastered: The Miami Showband Massacre
  • The Mitfords: A Tale of Two Sisters
  • The Rachel Divide
  • Period. End of Sentence.
  • American Experience: The Island Murder
  • Pocketful of Miracles
  • In Family I Trust
  • What Men Want
  • Bathtubs Over Broadway
  • Abducted in Plain Sight
  • The Pact
  • Wine Country
  • Despite Everything
  • Love, Rosie
  • Crazy Rich Asians
  • Kathleen
  • My Dream Is Yours
  • A Guy Named Joe
  • Paris Can Wait
  • Come Live with Me
  • Mrs Wilson
  • Bundle of Joy
  • Austenland
  • Emma
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Level 16
  • Instant Family
  • The Reluctant Debutante
  • Jack Whitehall: At Large
  • Isn't It Romantic
  • Cocoon: The Return
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Victor/Victoria
  • The Tender Trap
  • Every Day
  • The Photographer of Mauthausen
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Brain on Fire
  • Strings
  • Kitbull
  • Romance on the High Seas
  • Meet Me in St. Louis
  • Au Revoir les Enfants
  • Yucatán
  • Ken Jeong: You Complete Me, Ho
  • Strike Up the Band
  • Whitney
  • Ghosts of Girlfriends Past
  • A Walk to Remember
  • Chasing Liberty
  • Tag
  • It Happened to Jane
  • Won't You Be My Neighbor?
  • A Letter to Three Wives
  • Ninotchka
  • The Prince of Tides
  • Now, Voyager
  • Purl
  • Ray Romano: Right Here, Around the Corner
  • Alice Adams
  • ReMastered: Massacre at the Stadium
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Down with Love
  • Tully
  • Fyre Fraud
  • Once Upon a Prince
  • Royally Ever After
  • Christmas at the Palace
  • A Christmas in Royal Fashion
  • A Winter Princess
  • Lost Angel
  • Fallen
  • Forever My Girl
  • Fyre
  • Music for Millions
  • Summer '03
  • Andy Hardy's Private Secretary
  • The Wizard of Oz
  • His Girl Friday
  • The Awful Truth
  • North by Northwest
  • Green Book
  • Love Actually
  • Angels in the Outfield
  • The Thin Man

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more