Highest rated films

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • RBG

    ★★★★★

  • Operation Finale

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • The Intern

    ★★★★★

  • Unbroken

    ★★★★★

  • The Wife

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★★★

  • Carrie Pilby

    ★★★★★

  • The Polka King

    ★★★★★

  • Kiki, Love to Love

    ★★★★★

  • Orbiter 9

    ★★★★★

  • The Magic of Ordinary Days

    ★★★★★

  • Un rayo de luz

    ★★★★★

  • Charming

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • The DUFF

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jan 8

Most Watched

To All the Boys I've Loved Before

3 times

A Princess for Christmas

twice

A Christmas Prince

twice

Fifty Shades Freed

twice

Kiki, Love to Love

twice

Last Film

Bringing Up Baby

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
120 films
Drama
84 films
Romance
82 films
Adventure
17 films
Fantasy
15 films
TV Movie
15 films
Family
12 films
Action
12 films
History
12 films
Crime
11 films
USA
145 films
UK
27 films
Spain
18 films
Canada
11 films
France
8 films
Australia
4 films
Ireland
4 films
Argentina
3 films
China
3 films
Germany
3 films
English
166 films
Spanish
32 films
French
18 films
Italian
12 films
German
9 films
Japanese
4 films
Hindi
3 films
Cantonese
3 films
Portuguese
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tatiana’s most liked review

Fantastic Beasts and Where to Find Them

I lasted 30 minutes. Super boring. The only good thing in the movie is Colin Farrell, and not even him could keep me watching.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Lo más sencillo es complicarlo todo
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Charming

Films Tatiana watched in 2018

  • Bringing Up Baby
  • Mary Poppins Returns
  • To All the Boys I've Loved Before
  • BlacKkKlansman
  • Operation Finale
  • Grown Ups
  • The Proposal
  • Passengers
  • My Favorite Wife
  • Lord, Give Me Patience
  • A Princess for Christmas
  • Room for One More
  • Ladies in Black
  • Roma
  • Night School
  • Colette
  • Dumplin'
  • A Christmas Kiss II
  • Accidentally Engaged
  • The Makeover
  • The Magic of Ordinary Days
  • Smooch
  • Mr. Imperium
  • Charming
  • Midnight Masquerade
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • Moana
  • La tribu
  • The Spirit of Christmas
  • The Christmas Chronicles
  • The DUFF
  • A Christmas Prince
  • The Princess Switch
  • Un rayo de luz
  • This Is Where I Leave You
  • Hope Springs Eternal
  • Outlaw King
  • Crazy Rich Asians
  • The Legend of Tarzan
  • Black Panther
  • Fifty Shades Freed
  • Bohemian Rhapsody
  • Papillon
  • Christopher Robin
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Fifty Shades Darker
  • Daddy's Home 2
  • Juliet, Naked
  • The Wife
  • The Spy Who Dumped Me
  • RBG
  • The Shunning
  • Destination Wedding
  • Songbird
  • Ocean's Eight
  • An Actor Prepares
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Little Sister
  • Alejandro Sanz: What I Was Is What I Am
  • My Big Fat Greek Wedding 2
  • Valentina
  • Deadpool 2
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • Murder on the Orient Express
  • Wild Child
  • Like Father
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Killers
  • Laggies
  • Life After Beth
  • The Spectacular Now
  • Superstar
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • The Princess Diaries
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Date with Love
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • Kiki, Love to Love
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Kiki, Love to Love
  • That's Not Cheating
  • Overboard
  • The Inheritance
  • The Fundamentals of Caring
  • Bridget Jones's Baby
  • Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper
  • Taxi Driver
  • The Skin of the Wolf
  • Letters to Juliet
  • Clerks
  • Deadpool
  • All for Love
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Ideal Home
  • The Catcher Was a Spy
  • National Treasure
  • Sunday's Illness
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Isle of Dogs
  • Flower
  • I Feel Pretty
  • Set It Up
  • Blockers
  • Brian's Song
  • Trampoline
  • Life of the Party
  • Book Club
  • The Time Traveler's Wife
  • The Kissing Booth
  • A Christmas Prince
  • Ali's Wedding
  • The Post
  • Carrie Pilby
  • Alex Strangelove
  • Brooklyn
  • American Gangster
  • Mary Shelley
  • Blast from the Past
  • The Intern
  • Admission
  • Music and Lyrics
  • Love, Simon
  • The Wedding Plan
  • Lost in London
  • A Wrinkle in Time
  • Off Course
  • It's for Your Own Good
  • Sara's Notebook
  • Now You See Me 2
  • The Audition
  • Orbiter 9
  • My Bollywood Bride
  • The Last Princess
  • Get Out
  • A Princess for Christmas
  • Caída del cielo
  • The Kissing Booth
  • Unbroken
  • Dakota Skye
  • The Fault in Our Stars
  • Lo más sencillo es complicarlo todo
  • Thi Mai
  • Just a Little Chemistry
  • Game Night
  • Toc Toc
  • A Quiet Place
  • Holy Goalie
  • The Week Of
  • Red Sparrow
  • A Bad Moms Christmas
  • Girls Trip
  • 7 Days in Hell
  • Fifty Shades Freed
  • Meditation Park
  • Bad Moms
  • Father Figures
  • Almost Friends
  • Now You See Me
  • Pitch Perfect 3
  • The Greatest Showman
  • Natalia Valdebenito: El especial
  • Malena Pichot: Estupidez compleja
  • Lemon
  • Gregory Go Boom
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Death of Stalin
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • When We First Met
  • Love per Square Foot
  • Holy Camp!
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Last Flag Flying
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Polka King
  • Unleashed
  • Definitely, Maybe
  • Battle of the Sexes
  • Call Me by Your Name
  • I, Tonya
  • The Disaster Artist
  • Victoria & Abdul
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Burning

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more