Highest rated films

  • Gifted

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Wonder

    ★★★★½

  • Table 19

    ★★★★½

  • Beatriz at Dinner

    ★★★★½

  • The Day I Met El Chapo: The Kate del Castillo Story

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Home Again

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★★★★★

  • Bend It Like Beckham

    ★★★★★

  • Mermaids

    ★★★★★

  • The Young Victoria

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • The Hollars

    ★★★★★

  • Lover Come Back

    ★★★★★

  • Born in Gaza

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • School of Rock

    ★★★★½

  • Easy A

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 128 Films watched
  • 10.7 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Hollars

Jan 2

Last Film

The Shape of Water

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
76 films
Comedy
65 films
Romance
54 films
Action
13 films
Family
10 films
Thriller
9 films
Adventure
8 films
Fantasy
8 films
Documentary
8 films
History
6 films
USA
108 films
UK
18 films
France
9 films
Spain
8 films
Germany
7 films
China
4 films
Argentina
2 films
Canada
2 films
Hungary
2 films
Ireland
2 films
English
116 films
Spanish
19 films
French
10 films
German
8 films
Russian
3 films
Italian
2 films
Catalan
1 film
Croatian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tatiana’s most liked review

The Hollars

★★★★★

Absolutely wonderful.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

One Flew Over the Cuckoo's Nest
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

After the Reality
Average weighted rating:

2.7

Films Tatiana watched in 2017

  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • Frantz
  • Christmas in Connecticut
  • A Tale of Love and Darkness
  • Juno
  • Naughty & Nice
  • Holiday Inn
  • Holiday Breakup
  • 3 Generations
  • Be Somebody
  • In-Lawfully Yours
  • The Big Sick
  • A Christmas Kiss
  • A Christmas Prince
  • Wonder
  • Spy
  • Fools Rush In
  • Bomb Scared
  • What a Girl Wants
  • The Day I Met El Chapo: The Kate del Castillo Story
  • After the Reality
  • Malcriados
  • Jerry Before Seinfeld
  • Uptown Girls
  • A Knight's Tale
  • 10 Things I Hate About You
  • Overboard
  • Arthur
  • Step Brothers
  • Guarding Tess
  • Mystery, Alaska
  • Mermaids
  • P.S. I Love You
  • My Sister's Keeper
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • Best in Show
  • Billy Elliot
  • The Guilt Trip
  • Mamma Mia!
  • Bad Teacher
  • My Cousin Vinny
  • Easy A
  • The Heat
  • Send Me No Flowers
  • Lover Come Back
  • Fever Pitch
  • Armageddon
  • Something's Gotta Give
  • Wimbledon
  • The Young Victoria
  • Sense and Sensibility
  • School of Rock
  • Baby Mama
  • Bend It Like Beckham
  • Pride & Prejudice
  • Pearl Harbor
  • Home Again
  • Burnt
  • The Outcasts
  • Raising the Bar
  • The Age of Adaline
  • The Ottoman Lieutenant
  • Beatriz at Dinner
  • Wakefield
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Snatched
  • Everything, Everything
  • The Zookeeper's Wife
  • The Red Thread
  • We Are Pregnant
  • The Apostate
  • Trainwreck
  • The Next Skin
  • Born in Gaza
  • Sing Street
  • The Accountant
  • Julieta
  • Wonder Woman
  • I Love You Both
  • Three Steps Above Heaven
  • Sarah Silverman: A Speck of Dust
  • Vampire Academy
  • Suite Française
  • Fallen
  • Gifted
  • Folk Hero & Funny Guy
  • Logan
  • Table 19
  • Beauty and the Beast
  • A Hologram for the King
  • Hidden Figures
  • The D Train
  • Me Before You
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Space Between Us
  • Trouble with the Curve
  • Split
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • The Shack
  • The German Doctor
  • Passengers
  • Fifty Shades Darker
  • Conspiracy
  • Mulan
  • Finding Dory
  • The Edge of Seventeen
  • Fifty Shades of Grey
  • A Prince for Christmas
  • Cristela Alonzo: Lower Classy
  • Manchester by the Sea
  • The Parent Trap
  • Little Men
  • Captain America: Civil War
  • Captain Fantastic
  • Money Monster
  • The Nice Guys
  • Jason Bourne
  • Florence Foster Jenkins
  • Inferno
  • The Propaganda Game
  • Iris
  • Exit Through the Gift Shop
  • He Named Me Malala
  • Blackfish
  • Jackie
  • Because I Said So
  • The Hollars

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more