Highest rated films

  • Lion

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★★★

  • How to Be Single

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Allied

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★★★

  • She's the Man

    ★★★★★

  • Morning Glory

    ★★★★★

  • Infinitely Polar Bear

    ★★★★★

  • The Bronze

    ★★★★★

  • Belle Époque

    ★★★★★

  • Las Horas Contigo

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

  • Amy

    ★★★★½

  • American Ultra

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Results

Jan 1

Most Watched

The Proposal

twice

Pride & Prejudice

twice

Last Film

Lion

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
94 films
Drama
82 films
Romance
63 films
Family
23 films
Animation
15 films
Music
14 films
Adventure
13 films
Action
12 films
Thriller
9 films
History
7 films
USA
117 films
UK
26 films
Spain
14 films
France
9 films
Canada
5 films
Germany
4 films
India
4 films
Ireland
3 films
Australia
3 films
Italy
3 films
English
136 films
Spanish
21 films
French
10 films
German
9 films
Italian
8 films
Hindi
5 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tatiana’s most liked review

All Roads Lead to Rome

★★

I am a fan of rom coms but could this movie be any worse? Awful. Only until 3/4s of the movie does it get better. What a waste of talent.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

All She Wishes
Average weighted rating:

3.1

Films Tatiana watched in 2016

  • Lion
  • La La Land
  • We Need to Talk
  • My Santa
  • Back to Christmas
  • Sister Cities
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Made of Honor
  • The Proposal
  • When Harry Met Sally...
  • Allied
  • Being Charlie
  • Snowden
  • Love & Friendship
  • Doctor Strange
  • Middle School: The Worst Years of My Life
  • Bridget Jones's Baby
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Boss
  • Must Love Dogs
  • The Holiday
  • Fathers and Daughters
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • The Bronze
  • Working Girl
  • Three Guys Named Mike
  • Love & Mercy
  • Eddie the Eagle
  • Spy Time
  • Me Before You
  • Hello Sister, Goodbye Life
  • Grease Live
  • Zootopia
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Already Tomorrow in Hong Kong
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Choice
  • She's the Man
  • Crossing the Line
  • How to Be Single
  • Begin Again
  • Now Add Honey
  • The Family Fang
  • Hello, My Name Is Doris
  • American Ultra
  • Special Correspondents
  • Tess
  • Deadpool
  • Hotel Transylvania 2
  • The 2 Sides of the Bed
  • The Other Side of the Bed
  • My Big Night
  • Belle Époque
  • Infinitely Polar Bear
  • Stranded
  • Las Horas Contigo
  • Spanish Affair 2
  • Becoming Jane
  • Hail, Caesar!
  • The Confirmation
  • Lost in Austen
  • My Big Fat Greek Wedding 2
  • Royal Wedding
  • Get on Up
  • All the President's Men
  • Endless Night
  • Sleeping with Other People
  • Man Up
  • Hot Pursuit
  • What We Did on Our Holiday
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Daddy's Home
  • Brooklyn
  • The Great Escape
  • Ex Machina
  • Spectre
  • The Hateful Eight
  • Suffragette
  • Spy
  • Fifty Shades of Grey
  • Riley's First Date?
  • Inside Out
  • The Lady in the Van
  • Love Is a Many-Splendored Thing
  • Tumbledown
  • Creed
  • Truman
  • LOL
  • My Six Loves
  • We Are Family
  • All Roads Lead to Rome
  • The Princess and the Frog
  • Silver Linings Playbook
  • Long Live Freedom
  • Monkey Business
  • Spanish Affair
  • The Big Short
  • Love the Coopers
  • Bride & Prejudice
  • Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa
  • How to Hook Up Your Home Theater
  • Lorenzo
  • John Henry
  • Tick Tock Tale
  • The Ballad of Nessie
  • Frozen Fever
  • The Little Matchgirl
  • Tangled Ever After
  • Paperman
  • Pride & Prejudice
  • The Wedding Date
  • Little Boy
  • Grandma
  • Pollyanna
  • All She Wishes
  • Dum Laga Ke Haisha
  • The Family Stone
  • Morning Glory
  • Darling Lili
  • From Here to Eternity
  • Rock the Kasbah
  • The Proposal
  • The Hangover Part II
  • Piku
  • Sisters
  • Amy
  • Black Mass
  • The Jane Austen Book Club
  • The Apartment
  • Dan in Real Life
  • Flipped
  • We Bought a Zoo
  • Houseboat
  • Teacher's Pet
  • Let's Make Love
  • The Hangover
  • About Time
  • Avengers: Age of Ultron
  • Three Many Weddings
  • The Opposite of Love
  • Ismael
  • Muriel's Wedding
  • Slow Learners
  • The Quiet Man
  • The Switch
  • Pride & Prejudice
  • Mr. Holmes
  • Tomorrowland
  • The Wolfpack
  • Results

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more