Highest rated films

  • The Martian

    ★★★★★

  • The Intern

    ★★★★★

  • Entourage

    ★★★★★

  • Danny Collins

    ★★★★★

  • Twinsters

    ★★★★★

  • Ronaldo

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★★

  • My Best Friend's Wedding

    ★★★★★

  • I'm Still Here

    ★★★★★

  • High Society

    ★★★★★

  • America's Sweethearts

    ★★★★★

  • Mansfield Park

    ★★★★★

  • Anne of Green Gables

    ★★★★★

  • Maggie Simpson in The Longest Daycare

    ★★★★★

  • Conan O'Brien Can't Stop

    ★★★★★

  • That Touch of Mink

    ★★★★★

  • Anne of Green Gables: The Sequel

    ★★★★★

  • Johnny Express

    ★★★★★

  • Madonna: MDNA World Tour

    ★★★★★

  • The Mindy Project: Cast and Creators Live at PALEYFEST 2014

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 192 Films watched
  • 16 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Jersey Boys

Jan 1

Most Watched

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

twice

The Twilight Saga: Eclipse

twice

Twilight

twice

Aloha

twice

Fifty Shades of Grey

twice

Last Film

Youth

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
117 films
Comedy
100 films
Romance
67 films
Adventure
30 films
Family
17 films
Action
16 films
Fantasy
15 films
Thriller
14 films
Music
13 films
Sci Fi
12 films
USA
156 films
UK
33 films
France
9 films
Germany
9 films
Canada
9 films
Spain
5 films
Australia
4 films
Ireland
3 films
Chile
3 films
Argentina
3 films
English
180 films
Spanish
17 films
French
15 films
German
13 films
Italian
12 films
Russian
6 films
Portuguese
2 films
Swedish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 107

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tatiana’s most liked review

Our Brand Is Crisis

★★★½

I really enjoyed this movie. Dont know why it was given bad reviews.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Turn Around Jake

Films Tatiana watched in 2015

  • Youth
  • Jackie & Ryan
  • Burnt
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Walk
  • Irrational Man
  • I'm Still Here
  • The Master
  • Boychoir
  • Trumbo
  • Girlhood
  • Last Weekend
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • Top Gun
  • Will Ferrell: You're Welcome America - A Final Night with George W. Bush
  • It's a Wonderful Life
  • Rocky
  • Spotlight
  • Life
  • The Danish Girl
  • Christmas Eve
  • Christmas Belle
  • The Intern
  • A Princess for Christmas
  • The End of the Tour
  • Joy
  • The Lobster
  • Room
  • Carol
  • The Revenant
  • Brooklyn
  • Pawn Sacrifice
  • That Touch of Mink
  • Naomi and Ely's No Kiss List
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Mad Max: Fury Road
  • Jenny's Wedding
  • A Very Murray Christmas
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Home
  • I Don't Know Whether to Slit My Wrists or Leave Them Long
  • Twinsters
  • The 33
  • Camp Beaverton: Meet the Beavers
  • Our Brand Is Crisis
  • Mansfield Park
  • August: Osage County
  • Ronaldo
  • Miss You Already
  • A Trip to the Moon
  • The Pleasure of His Company
  • The Grass Is Greener
  • Desk Set
  • Bridge of Spies
  • The Come-Up
  • Johnny Express
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • A Day in the Country
  • Madonna: MDNA World Tour
  • Ricki and the Flash
  • Volando bajo
  • Kiss Them for Me
  • Bus Stop
  • Three Coins in the Fountain
  • In Her Shoes
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • 7 Days in Hell
  • Break Point
  • Boy Meets Girl
  • Failure to Launch
  • Silver Linings Playbook
  • People Will Talk
  • Take Me Out to the Ball Game
  • High Society
  • On the Town
  • The Martian
  • Live from New York!
  • Like Sunday, Like Rain
  • Paper Towns
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Twilight
  • Black or White
  • Aloha
  • Hairspray
  • Días de vinilo
  • My Best Gift
  • Gloria
  • Avatar
  • Saving Private Ryan
  • Inglourious Basterds
  • Pocahontas
  • A Royal Night Out
  • Delivery Man
  • Insurgent
  • Divergent
  • Barely Lethal
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Stick It
  • Contact
  • Notting Hill
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Unauthorized Full House Story
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Giver
  • Ted 2
  • Aloha
  • Move Over, Darling
  • The Prince & Me
  • America's Sweethearts
  • My Best Friend's Wedding
  • Trainwreck
  • Kelly & Cal
  • Hart's War
  • The Mindy Project: Cast and Creators Live at PALEYFEST 2014
  • Danny Collins
  • Seven Years in Tibet
  • The Way Back
  • The Longest Ride
  • The Second Best Exotic Marigold Hotel
  • Eulogy
  • Woman in Gold
  • Entourage
  • Spy
  • The DUFF
  • Misery Loves Comedy
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Tear This Heart Out
  • Mental
  • Welcome to Me
  • Promedio rojo
  • Fort McCoy
  • Shining Through
  • Turn Around Jake
  • The Age of Adaline
  • Ride
  • Testament of Youth
  • Kingsman: The Secret Service
  • Just Before I Go
  • Pitch Perfect 2
  • Adult Beginners
  • See You In Valhalla
  • Toy Soldiers
  • Anne of Green Gables: The Sequel
  • Anne of Green Gables
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Life Partners
  • Walking on Sunshine
  • The Beautician and the Beast
  • Believe
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Big Hero 6
  • Edge of Tomorrow
  • The Hundred-Foot Journey
  • The Cobbler
  • Walter
  • Frozen
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The German Friend
  • Obvious Child
  • Fifty Shades of Grey
  • The Last of Robin Hood
  • Rosewater
  • Amira & Sam
  • Paddington
  • When Sparks Fly
  • Fifty Shades of Grey
  • Love, Rosie
  • Top Five
  • Song One
  • Wreck-It Ralph
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • Death Comes to Pemberley
  • The Best of Me
  • Match
  • Selma
  • The Imitation Game
  • Hector and the Search for Happiness
  • Wild Tales
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Whiplash
  • Spanish Affair
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Raising Izzie
  • Flight
  • Love Is Strange
  • Foxcatcher
  • Wild Child
  • Jersey Boys

World map

Highly rated films Tatiana is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Don't Be Bad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more