Sort by

yume no youna has logged 45 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Amir Hamza the Lover and the Dancing Zebra

Amir Hamza the Lover and the Dancing Zebra

1977
×
Edit this entry  
18
Fallen Blossoms

Fallen Blossoms

1938
×
★★★★
Edit this entry  
16
Flower Picking Diary

Flower Picking Diary

1939
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hussy

The Hussy

1979
×
★★½
Edit this entry  
29
To Parsifal

To Parsifal

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Cherry Tree with Gray Blossoms

The Cherry Tree with Gray Blossoms

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
Edit this entry  
01
Cages

Cages

1967
×
Edit this entry  
31
Mlyn

Mlyn

1971
×
Edit this entry  
31
Road

Road

1971
×
Edit this entry  
13
Beggars and Noblemen

Beggars and Noblemen

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
The Nightingale's Prayer

The Nightingale's Prayer

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Fair at Sorochyntsi

The Fair at Sorochyntsi

1939
×
★★½
Edit this entry  
09
The Tale of the Silly Little Mouse

The Tale of the Silly Little Mouse

1940
×
Edit this entry  
08
The Stolen Sun

The Stolen Sun

1943
×
Edit this entry  
07
Nightingale

Nightingale

1936
×
★★★★
Edit this entry  
01
Goto, Island of Love

Goto, Island of Love

1969
×
★★★
Edit this entry  
28
The Trouble With Nature

The Trouble With Nature

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Parade

The Parade

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Reflections

Reflections

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
Tuning the Instruments

Tuning the Instruments

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Little Quartet

The Little Quartet

1965
×
Edit this entry  
25
The Voice

The Voice

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Story of Sin

The Story of Sin

1975
×
★★★
Edit this entry  
23
The Doll

The Doll

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mannequin in Red

Mannequin in Red

1958
×
★★
Edit this entry  
18
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★½
Edit this entry  
05
Leila and the Wolves

Leila and the Wolves

1984
×
Edit this entry  
31
Electrical Gaza

Electrical Gaza

2015
×
Edit this entry  
31
Introduction to the End of an Argument

Introduction to the End of an Argument

1990
×
Edit this entry  
29
It is Not Enough for God to be with the Poor

It is Not Enough for God to be with the Poor

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Feelings of Mountains and Waters

Feelings of Mountains and Waters

1988
×
Edit this entry  
12
The Praying Mantis

The Praying Mantis

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fire Festival

Fire Festival

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Summer Solstice Story

A Summer Solstice Story

1992
×
Edit this entry  
22
That Old Dream That Moves

That Old Dream That Moves

2001
×
Edit this entry  
19
Okoto and Sasuke

Okoto and Sasuke

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Lights of Asakusa

The Lights of Asakusa

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
Three Monks

Three Monks

1980
×
Edit this entry  
13
The Mad Fox

The Mad Fox

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love and Duty

Love and Duty

1931
×
★★½
Edit this entry  
15
To Die... To Sleep... Perchance to Dream

To Die... To Sleep... Perchance to Dream

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Voices in the Wind

Voices in the Wind

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Deer

The Deer

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Narcissus and Psyche

Narcissus and Psyche

1981
×
★★★★
Edit this entry