• Tape 39

  • The Trouble With Nature

    ★★½

  • Voices in the Wind

    ★★★

  • A Tiny Place That Is Hard to Touch

    ★★★★½

  • Blue

    ★★★½

  • Last Year When the Train Passed By

  • Gulyabani

  • Spring Masks

    ★★★

  • Picturesque Epochs

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★

  • Asako I & II

    ★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★

  • Jamilia

    ★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • Shirkers

    ★★★★

  • Die Tomorrow

    ★★½

  • Tower. A Bright Day.

    ★★★★

  • Zama

  • In Praise of Nothing

    ★★½

  • I Dream in Another Language

    ★★★

  • The Unknown Craftsman

    ★★★★

  • Loveless

    ★★★

  • Radiance

    ★★★

  • Sleep Has Her House

  • In This Corner of the World

    ★★★★½

  • Memory Exercises

    ★★★★

  • Urth

  • The Road to Mandalay

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★½

  • The Story of Our Home

    ★★

  • By the Time It Gets Dark

    ★★★

  • All the Cities of the North

    ★★★★

  • Man in the Well

    ★★★

  • Awaiting Summer

  • After the Storm

    ★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★

  • Woman and the Glacier

    ★★★★½

  • Forgetting Vietnam

    ★★★½

  • The Second Night

    ★★★

  • A Lullaby to the Sorrowful Mystery

    ★★★★½

  • Homo Sapiens

    ★★★★½

  • The Seaweed in Your Hair

  • Certain Women

    ★★★★

  • Orange

    ★★½

  • Le Moulin

    ★★★★

  • Dawn

    ★★★

  • Under the Sun

    ★★★★

  • The Pearl Button

    ★★★★

  • Electrical Gaza

  • Recollection

    ★★★★★

  • Being Good

    ★★★

  • The Assassin

    ★★★½

  • Peace to Us in Our Dreams

    ★★★

  • Homeland: Iraq Year Zero

    ★★★★½

  • Surire

    ★★★

  • Viaje

    ★★★½

  • Hail Arcadia

    ★★★★

  • Sailing a Sinking Sea

    ★★★★

  • Little Forest: Winter/Spring

    ★★★★

  • Jade Miners

  • Another Trip to the Moon

    ★★★★

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★★

  • Anapeson

    ★★★½

  • Jauja

    ★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★

  • Giano

    ★★★½

  • Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

    ★★★★

  • Storm Children, Book One

    ★★★★

  • Cows Wearing Glasses

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★½

  • Little Forest: Summer/Autumn

    ★★★★