Highest rated films

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Get the Goat

    ★★★

  • Love Streams

    ★★★★★

  • Husbands

    ★★★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★★★

  • Husbands and Wives

    ★★★★★

  • Listen Up Philip

    ★★★★★

  • Barcelona

    ★★★★★

  • Secret Things

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★★½

  • Metropolitan

    ★★★★½

  • Carnal Knowledge

    ★★★★½

  • Golden Exits

    ★★★★½

  • Ham on Rye

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★

  • The Warriors

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 11.4 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Ratatouille

Jan 1

Last Film

Duel

May 10

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Comedy
20 films
Romance
16 films
Thriller
9 films
Action
8 films
Mystery
5 films
Crime
5 films
Horror
5 films
Fantasy
4 films
Sci Fi
3 films
USA
31 films
France
10 films
Japan
6 films
Brazil
5 films
Canada
5 films
UK
4 films
China
3 films
Germany
2 films
Switzerland
2 films
Sweden
2 films
English
41 films
French
12 films
Spanish
6 films
Portuguese
6 films
Japanese
3 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
Hungarian
2 films
Danish
2 films
German
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 267

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tadeu’s most liked review

Crash

★★★★½

Ballard’s novel had great ideas and established a very striking psycho-sexual cosmology, but faltered in Ballard’s shock-jock treatment of the thing; the alienating descriptions of cars and sexual acts over-indulge, and displace the characters a little too much, they don’t feel lived in or part of our world, in short…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Sandy Wexler
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Ratatouille
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Void

Films Tadeu watched in 2021

  • Duel
  • The Father
  • The Birth of Love
  • Void
  • We Are
  • Secret Things
  • Lane 4
  • Get the Goat
  • Palm Springs
  • The Warriors
  • The Empty Man
  • Blow Out
  • Closer
  • Another Round
  • Femme Fatale
  • Crash
  • Bad Trip
  • Sound of Metal
  • À Nos Amours
  • Husbands
  • I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work
  • The 40 Year Old Virgin
  • Love Streams
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Boyfriends and Girlfriends
  • Listen Up Philip
  • Damsels in Distress
  • Carnal Knowledge
  • Barcelona
  • Hannah and Her Sisters
  • Golden Exits
  • Lady J
  • I Care a Lot
  • Metropolitan
  • Possession
  • The Celebration
  • The Last Days of Disco
  • The Wolves of the East
  • Husbands and Wives
  • Monster Hunter
  • Reviver
  • Who You Think I Am
  • Golden Mouth
  • Sandy Wexler
  • Ham on Rye
  • The Lie
  • John Wick
  • Lady and the Tramp
  • Flavors of Youth
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Dersu Uzala
  • Malcolm & Marie
  • Harakiri
  • Scanners
  • Shine Your Eyes
  • Ip Man 4: The Finale
  • Ratatouille

World map

Highly rated films Tadeu is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more