Highest rated films

  • Republic

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • Céu na Terra

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Pom Poko

    ★★★★★

  • Knife+Heart

    ★★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • River's Edge

    ★★★★★

  • Miracle Mile

    ★★★★★

  • Lost in America

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Great Expectations

Jan 6

Most Watched

Miracle Mile

twice

Uncut Gems

twice

Last Film

Another Round

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
114 films
Comedy
46 films
Thriller
38 films
Romance
28 films
Animation
24 films
Fantasy
22 films
Crime
21 films
Documentary
20 films
Horror
19 films
Adventure
19 films
USA
87 films
Brazil
48 films
France
29 films
Japan
23 films
UK
15 films
Germany
6 films
Portugal
5 films
Italy
5 films
Canada
4 films
Spain
3 films
English
104 films
Portuguese
54 films
French
28 films
Japanese
25 films
Spanish
15 films
German
12 films
Italian
11 films
Polish
4 films
Latin
4 films
Romanian
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 657

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tadeu’s most liked review

Soul

★★★★

Definitely a bittersweet feeling checking this one out on streaming, even if it was probably the best "viewing experience possible" since it literally felt like my family was unwrapping a collective christmas present under a tree. u got me good with this one disney!!!

I had super high expectations for…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Bloodsucking Freaks
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Isto (não) é um Assalto

Films Tadeu watched in 2020

  • Another Round
  • Mank
  • Soul
  • Free Solo
  • I'm Your Woman
  • Time
  • When Marnie Was There
  • Feels Good Man
  • His House
  • Tenet
  • Pacarrete
  • Do the Right Thing
  • Two-Lane Blacktop
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Green Ray
  • The Fever
  • Sorcerer
  • Sisters in the End of the World
  • Swallow
  • Now, at Last!
  • River's Edge
  • Miracle Mile
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Modern Romance
  • Cure
  • The Haunting of Bly Manor
  • Hubie Halloween
  • Real Life
  • O Príncipe
  • The Myth of the American Sleepover
  • A New Leaf
  • Lost in America
  • Honey Boy
  • Yesterday There Were Strange Things in the Sky
  • The Social Dilemma
  • The Deer Hunter
  • The Dead Don't Die
  • August Winds
  • Color Out of Space
  • The Haunting of Hill House
  • Entranced Earth
  • White Chicks
  • Technoboss
  • Saludos Amigos
  • Tales from Earthsea
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Secret World of Arrietty
  • In the Tall Grass
  • Alice Júnior
  • Narcissus Off Duty
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Toy Story 3
  • How Tasty Was My Little Frenchman
  • Sideways
  • Please, Please Me!
  • Sertânia
  • Sofá
  • Cavalo
  • Fellini Satyricon
  • The Serpent's Egg
  • Céu na Terra
  • Whisper of the Heart
  • High Life
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Empire of Desire
  • The Island of Prohibited Pleasures
  • Fake Blond
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Infinite Football
  • Just Walk Naked!
  • Meek's Cutoff
  • We Have a Pope
  • Giraffe
  • mid90s
  • A Woman's Revenge
  • Ghost World
  • Central Station
  • Cabrito
  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado
  • Guava Island
  • Knife+Heart
  • From Up on Poppy Hill
  • Damage
  • O Baiano Fantasma
  • Je t'aime moi non plus
  • Sitcom
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Punch-Drunk Love
  • MS Slavic 7
  • Long Weekend
  • Amateur
  • Deliverance
  • Rio, North Zone
  • Unacknowledged
  • Rio, 40 Degrees C.
  • The Given Word
  • Touchy Feely
  • Miracle Mile
  • To the End
  • Island
  • Quintal
  • Da 5 Bloods
  • Mélo
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Isto (não) é um Assalto
  • Coffee with Cinnamon
  • The Farewell
  • Hood Movie: Is the City One Only?
  • Once There Was Brasília
  • White Out, Black In
  • Republic
  • Crazy World
  • Fear City: A Family-Style Comedy
  • Vision
  • Double Indemnity
  • Groundhog Day
  • Rich in Love
  • Surf Nazis Must Die
  • Heat
  • Widows
  • Party Over
  • Queen & Slim
  • Assault on the Pay Train
  • Thief
  • In the Heart of the World
  • Two Men in Manhattan
  • Night Moves
  • Le Cercle Rouge
  • Angel's Egg
  • A History of Mutual Respect
  • Bloodsucking Freaks
  • Onward
  • The Wind Rises
  • The Lyre of Delight
  • O Amor Sertanejo
  • Howl's Moving Castle
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • The Beach Bum
  • The Souvenir
  • Bacurau no Mapa
  • Black Holes
  • Hardware
  • My Neighbors the Yamadas
  • The Toxic Avenger
  • Pom Poko
  • Fulaninha
  • Diary of a Country Priest
  • VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media
  • Your Name.
  • The Platform
  • When I Get Home
  • Rio Babilônia
  • The Cat Returns
  • Zombi Child
  • Seven Years in May
  • Dazed Flesh
  • Princess Raccoon
  • An Officer and a Spy
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Gretel & Hansel
  • The Invisible Man
  • Ritual
  • Kiki's Delivery Service
  • Castle in the Sky
  • Frankie
  • Vermelha
  • 1917
  • Only Yesterday
  • Horse Girl
  • Uncut Gems
  • Dark Waters
  • Limite
  • My Neighbor Totoro
  • Gate of Flesh
  • Dracula
  • Uncut Gems
  • Jojo Rabbit
  • Humberto Mauro
  • Richard Jewell
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Synonyms
  • Little Women
  • The Two Popes
  • Adoniran - Meu Nome é João Rubinato
  • My Mom is a Character 3
  • Return of the Jedi
  • Great Expectations

World map

Highly rated films Tadeu is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more