Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Talking About Trees

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Glass

    ★★★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • Support the Girls

    ★★★★★

  • Opening Night

    ★★★★★

  • Southland Tales

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Twenty Years Later

    ★★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★★

  • The Amulet of Ogum

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Searching

Jan 6

Most Watched

Bacurau

4 times

Once Upon a Time… in Hollywood

3 times

Last Film

Bad Times at the El Royale

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
110 films
Comedy
46 films
Thriller
39 films
Crime
25 films
Horror
21 films
Documentary
20 films
Action
19 films
Mystery
19 films
Sci Fi
16 films
Adventure
16 films
USA
105 films
Brazil
41 films
France
25 films
UK
15 films
Japan
11 films
Canada
10 films
Germany
10 films
Belgium
9 films
China
8 films
Netherlands
3 films
English
130 films
Portuguese
40 films
Spanish
21 films
French
19 films
German
15 films
Italian
10 films
Japanese
10 films
Russian
5 films
Arabic
5 films
Dutch
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 497

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tadeu’s most liked review

In the Heart of the World

★★★★

The movie utilizes a tried-and-tested structure - it's heist-love-story mosaic film echoes so many other movies that you realize how much of it that has been made barren by tired tropes...and revitalizes it by populating the world with such beautiful, idiosyncratic details - from Bento's haircut, to Selma's photography side-gig,…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Queen's Corgi
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Marés
Average weighted rating:

3.1

Films Tadeu watched in 2019

  • Bad Times at the El Royale
  • Three Kings
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Safe
  • First Love
  • Deerskin
  • Hustlers
  • Waiting for the Carnival
  • Marriage Story
  • Atlantics
  • Jesus Is King
  • Garrincha: Joy of the People
  • Knives Out
  • Behind the Curve
  • Dolemite Is My Name
  • Hopefuls
  • Bringing Out the Dead
  • The Irishman
  • Parasite
  • Invisible Life
  • Elegy of a Crime
  • Bacurau
  • A Rainy Day in New York
  • Joker
  • Angel Has Fallen
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Sword of Trust
  • The Lighthouse
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Downsizing
  • Working Girl
  • Opening Night
  • Patrick
  • Talking About Trees
  • Under the Silver Lake
  • City Heat
  • Jaws
  • The Art of Self-Defense
  • Hooper
  • The New King of Comedy
  • Bye Bye Brazil
  • Crawl
  • The Fly
  • The Cannibal Club
  • Ad Astra
  • Torre das Donzelas
  • Inner Court
  • To the Ends of the Earth
  • Midsommar
  • How Fernando Pessoa Saved Portugal
  • The Perfection
  • Godard's Passion
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Western
  • Amanda
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Marés
  • The Queen's Corgi
  • Bacurau
  • Bacurau
  • Fourteen
  • Fighting in the Age of Loneliness
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Bacurau
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • David Lynch: The Art Life
  • Child's Play
  • Transit
  • Safari
  • Lady on the Bus
  • Big Little Lies
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • No Way, Spider
  • Rafiki
  • A Frente Fria que a Chuva Traz
  • In the Heart of the World
  • The Lion King
  • Bastards
  • Black God, White Devil
  • Twenty Years Later
  • Barren Lives
  • Spider-Man: Far from Home
  • Southland Tales
  • The Edge of Democracy
  • All the Women in the World
  • Pain and Glory
  • Reality Bites
  • Toy Story 4
  • Divine Love
  • By the Grace of God
  • Relatos do Front
  • Heaven's Gate
  • Chernobyl
  • The Golem
  • PAW Patrol: Mighty Pups
  • Her Smell
  • High Flying Bird
  • Thunder Road
  • Superbad
  • Booksmart
  • Tent of Miracles
  • Mikey and Nicky
  • The Amulet of Ogum
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Aladdin
  • My Own Private Hell
  • Crítico
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Eighth Grade
  • The Night of the Hunter
  • True Stories
  • Unbreakable
  • Red Joan
  • Eduardo and Monica
  • Avengers: Endgame
  • Girl
  • I Walked with a Zombie
  • Hellboy
  • Ash Is Purest White
  • Who Is Beta?
  • Sultry
  • When I Was Alive
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Hotel Mumbai
  • Marty
  • Climax
  • Dragged Across Concrete
  • The Dead and the Others
  • Breakthrough
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Barbara
  • A Face in the Crowd
  • Us
  • Nine to Five
  • How Tasty Was My Little Frenchman
  • Dumbo
  • Branded to Kill
  • Sixty Six
  • A Family Submerged
  • Gloria Bell
  • In the Basement
  • The Daughters of Fire
  • Holiday
  • Bless Their Little Hearts
  • Pulse
  • Happy as Lazzaro
  • An Elephant Sitting Still
  • Blue Collar
  • Asako I & II
  • Uncle Kent 2
  • Velvet Buzzsaw
  • Creepy
  • Albatroz
  • Shin Godzilla
  • Sorry to Bother You
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Beau Travail
  • Bird Box
  • First Reformed
  • Everybody Knows
  • Vice
  • Mandy
  • Sol Alegria
  • Cold War
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • The Favourite
  • The Mule
  • Escape Room
  • Let the Corpses Tan
  • Long Way Home
  • Passing Through
  • Roma
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Lady in the Water
  • Loveling
  • Phoenix
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Fyre
  • Glass
  • Support the Girls
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Cuba and the Cameraman
  • Tully
  • Shoplifters
  • Mary Poppins Returns
  • Searching

World map

Highly rated films Tadeu is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • The Last Black Man in San Francisco
  • And Then We Danced
  • Klaus
  • Rocks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more