Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • Peterloo

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • The Trial

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • Brasil

    ★★★★★

  • DRIB

    ★★★★★

  • Conjugal Warfare

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★½

  • Let the Sunshine In

    ★★★★½

  • Eden

    ★★★★½

  • Custody

    ★★★★½

  • The Ornithologist

    ★★★★½

  • Loulou

    ★★★★½

  • Macunaíma

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 153 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Além do Homem

Jan 4

Most Watched

Annihilation

twice

Phantom Thread

twice

Last Film

Draft Day

Dec 21

Genres, countries & languages

Drama
92 films
Comedy
40 films
Romance
23 films
Thriller
22 films
Sci Fi
18 films
Adventure
18 films
Crime
18 films
Horror
18 films
Action
17 films
Documentary
15 films
USA
92 films
France
29 films
Brazil
27 films
UK
16 films
Germany
9 films
Portugal
6 films
China
5 films
Sweden
5 films
Belgium
4 films
Japan
4 films
English
108 films
Portuguese
30 films
French
25 films
Spanish
8 films
Japanese
6 films
Chinese
5 films
Italian
5 films
Korean
5 films
Russian
5 films
German
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 238

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tadeu’s most liked review

Wobble Palace

★★★½

basic and pathetic people are deserving of love and self-realization too!!!!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades Freed
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Panair of Brazil

Films Tadeu watched in 2018

  • Draft Day
  • All the President's Men
  • Aquaman
  • Stories Our Cinema Did (Not) Tell
  • BlacKkKlansman
  • Burning
  • A Voz do Silêncio
  • Peterloo
  • Casualties of War
  • The Nightshifter
  • Long Day's Journey Into Night
  • Non-Fiction
  • Diamantino
  • The House That Jack Built
  • The Image Book
  • Wobble Palace
  • The Girl in the Spider's Web
  • Crazy Rich Asians
  • Big Fish & Begonia
  • Igby Goes Down
  • Conjugal Warfare
  • Macunaíma
  • North Shore
  • Chacrinha: O Velho Guerreiro
  • The Thing
  • Liquid Truth
  • Heaven Can Wait
  • A Star Is Born
  • Tragedy Girls
  • Upstream Color
  • Venom
  • Gemini
  • The Red Light Bandit
  • Sophie's Choice
  • Dope
  • Summer with Monika
  • LBJ
  • Eden
  • Brasil
  • The Rider
  • Fraud
  • Paddington 2
  • The Nun
  • Alpha
  • Cine Holliúdy
  • Canastra Suja
  • You Were Never Really Here
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Let the Sunshine In
  • The Tale
  • Sleepaway Camp
  • Christopher Robin
  • Brawl in Cell Block 99
  • Before We Vanish
  • Unicorn
  • Icarus
  • Aquarius
  • The Equalizer 2
  • Isle of Dogs
  • Wanda
  • Easy to Learn, Hard to Master: The Fate of Atari
  • Batguano
  • Custody
  • Severina
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Hour of the Wolf
  • Tristeza do Jeca
  • No
  • Incredibles 2
  • The Fog
  • The Devil's Knot
  • Colossal
  • Rey
  • DRIB
  • Blue Velvet
  • Hermanoteu In the Land of Godah
  • Ocean's Eight
  • Paris-Manhattan
  • It Follows
  • Panair of Brazil
  • Double Lover
  • The Company of Wolves
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Solo: A Star Wars Story
  • Magic Mike
  • Oh Lucy!
  • Hereditary
  • Nostalgia
  • Happy End
  • A Quiet Passion
  • Claire's Camera
  • Heaven Is Still Far Away
  • The Trial
  • Cowboy's Heart
  • Cape Fear
  • Game Night
  • On Football
  • Guardians of the Galaxy
  • Annihilation
  • Annihilation
  • School Ties
  • Incident at Loch Ness
  • The Chambermaid Lynn
  • Avengers: Infinity War
  • The Garden of Afflictions
  • Married to the Mob
  • Junun
  • Porky's
  • Porto
  • A Quiet Place
  • Faces Places
  • Ready Player One
  • Last Flag Flying
  • Zama
  • Tracktown
  • Boogie Nights
  • Cop Car
  • Punch-Drunk Love
  • Phantom Thread
  • Motorrad
  • Slack Bay
  • God's Own Country
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Lady Bird
  • Fifty Shades Freed
  • Molly's Game
  • Phantom Thread
  • Paradise Lost
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • RoboCop
  • Horse Money
  • Bright
  • Black Panther
  • Assholes
  • I, Tonya
  • Paddington
  • The Day He Arrives
  • The Last Time I Saw Macao
  • Donald Cried
  • The Shape of Water
  • Columbus
  • The Bad Batch
  • Call Me by Your Name
  • Wonder Wheel
  • The Post
  • Nathan for You: Finding Frances
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Ornithologist
  • The Square
  • Logan Lucky
  • Coco
  • Loulou
  • Além do Homem

World map

Highly rated films Tadeu is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more