• The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★½

  • Blow-Up

    ★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • All About Eve

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★