Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am Alfred Hitchcock

I Am Alfred Hitchcock

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Footloose

Footloose

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry