2021

Teresa Teresa’s year to date

Highest rated films

  • TINA

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • The Little Things

    ★★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Yes Day

    ★★★

  • kid 90

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Cast Away

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★★

  • RBG

    ★★★★★

  • Annie

    ★★★★★

  • The Last Blockbuster

    ★★★★★

  • Sleuth

    ★★★★★

  • Gloria

    ★★★★★

  • Dave

    ★★★★★

  • 20 Feet from Stardom

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 392 Films watched
  • 56 Average per month
  • 13.1 Average per week

Milestones

First Film

Deadly Duo

Jan 1

Most Watched

No Sudden Move

twice

A Simple Plan

twice

Last Film

Elizabethtown

Jul 21

Genres, countries & languages

Drama
279 films
Comedy
138 films
Crime
101 films
Thriller
99 films
Romance
89 films
Mystery
52 films
Music
26 films
Documentary
21 films
Action
20 films
Adventure
14 films
USA
359 films
UK
33 films
Canada
15 films
France
9 films
Germany
7 films
Sweden
4 films
Ireland
4 films
Australia
3 films
Italy
3 films
Denmark
2 films
English
391 films
Spanish
31 films
French
25 films
Italian
20 films
German
14 films
Cantonese
4 films
Portuguese
4 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 334

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Teresa’s most liked review

Before Midnight

Before Midnight

★★★

This one leaves me a little disappointed... However, the trilogy is a must-see.

More reviews

Teresa’s most liked list

Deadly Duo
The Killer Is Loose
The Grand

2021 Movie Goal - Watch 300 never seen movies.

My 2021 Movie Goal. Watch 300 never seen movies! It breaks down to 20 movies a month. So here we go...

More lists

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

What Lies Below
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Deadly Duo
Average weighted rating:

2.9

Films Teresa watched in 2021

  • Elizabethtown
  • Glengarry Glen Ross
  • The Towering Inferno
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Bad Lieutenant
  • Trees Lounge
  • Clue
  • The Family Fang
  • Lawless
  • Tempest
  • Roman Holiday
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Permanent Midnight
  • Disturbia
  • Lucky
  • My Dinner with Andre
  • Pleasantville
  • August Rush
  • Flightplan
  • Sleuth
  • A Shock to the System
  • Monterey Pop
  • The Wedding Singer
  • Baghead
  • Vibes
  • Freeway
  • White Chicks
  • Eating Raoul
  • The Notebook
  • Lincoln
  • Reservoir Dogs
  • mid90s
  • No Sudden Move
  • No Sudden Move
  • While We're Young
  • On Golden Pond
  • Hoosiers
  • No Country for Old Men
  • Gilda
  • 5 Card Stud
  • Boogie Nights
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Do the Right Thing
  • White Line Fever
  • Lenny
  • Sleeping with the Enemy
  • Big Fish
  • Righteous Kill
  • Dave
  • The Natural
  • Malcolm X
  • Inside Daisy Clover
  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band
  • The Company You Keep
  • Borg vs McEnroe
  • Annie
  • The Money Pit
  • John Cassavetes: To Risk Everything to Express It All
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • The Cheap Detective
  • A Simple Plan
  • Birdy
  • Eagle Eye
  • The Last Waltz
  • Along for the Ride
  • Your Sister's Sister
  • Far from Heaven
  • Lord Love a Duck
  • The Private Lives of Pippa Lee
  • The Klansman
  • If It's Tuesday, This Must Be Belgium
  • Arrival
  • A Simple Plan
  • Point Blank
  • Sid & Judy
  • The Long Goodbye
  • Florence Foster Jenkins
  • Bobbie Jo and the Outlaw
  • Gunfight at the O.K. Corral
  • Joyride
  • 7 Chinese Brothers
  • Smash-Up on Interstate 5
  • Alphabet City
  • The Shooting
  • Carnal Knowledge
  • QT8: The First Eight
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Unforgiven
  • Dreamgirls
  • I Am Legend
  • Too Late for Tears
  • Someone I Touched
  • Before I Go to Sleep
  • Twenty Bucks
  • Collateral
  • Defending Your Life
  • The Silent Partner
  • The Departed
  • What Happened Was...
  • Smooth Talk
  • Ride in the Whirlwind
  • Altman
  • M*A*S*H
  • There Will Be Blood
  • Zootopia
  • American Honey
  • No Place Like Home
  • Kodachrome
  • Yes Day
  • Eat Pray Love
  • Outside In
  • The Florida Project
  • The Next Three Days
  • Four Christmases
  • Marriage Story
  • Pieces of a Woman
  • Edge of the City
  • Christmas in July
  • Entertainment
  • Gloria
  • Gypsy
  • Four Days In November
  • The Pursuit of Happyness
  • The Woman in the Window
  • August: Osage County
  • Nixon by Nixon: In His Own Words
  • Girlfriends
  • Minnie and Moskowitz
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Prisoners
  • Dumplin'
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Machine Gun McCain
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Wildlife
  • 20th Century Women
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Master
  • The Other Side of the Wind
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Mank
  • Carrie Pilby
  • Moonlight
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Kill the Messenger
  • The Intervention
  • The Glorias
  • The Lady in the Van
  • An American Pickle
  • Wag the Dog
  • When Harry Met Sally...
  • Chloe
  • The Burnt Orange Heresy
  • Finding Steve McQueen
  • Faults
  • Easy Rider
  • Bonnie and Clyde
  • The Darjeeling Limited
  • Cocktail
  • (500) Days of Summer
  • That Thing You Do!
  • Husbands
  • Opening Night
  • A Woman Under the Influence
  • Faces
  • Shadows
  • The Book of Henry
  • Sound of Metal
  • The Prom
  • The Player
  • War Dogs
  • The Hustler
  • The Gambler
  • Love, Simon
  • The Las Vegas Story
  • The Man Who Cheated Himself
  • Secret Honor
  • Experiment in Terror
  • The Daytrippers
  • That's Life!
  • House
  • Sullivan's Travels
  • Caught
  • Dark City
  • Force of Evil
  • One False Move
  • Soul
  • Bottle Rocket
  • I Never Sang for My Father
  • Five Easy Pieces
  • Caged
  • Two Distant Strangers
  • Blaze
  • What Lies Below
  • It Should Happen to You
  • Days of Wine and Roses
  • Breakfast at Tiffany's
  • Training Day
  • Den of Thieves
  • Duck Butter
  • Coin Heist
  • A Single Man
  • Legally Blonde
  • The Squid and the Whale

See all 392

World map

Highly rated films Teresa is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World
  • Karnan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more