Highest rated films

  • Suspiria

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • Phenomena

    ★★★★★

  • Tenebre

    ★★★★★

  • A New Leaf

    ★★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★★

  • Lady in the Water

    ★★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★★

  • King Kong vs. Godzilla

    ★★★★★

  • A Lizard in a Woman's Skin

    ★★★★★

  • The Ladies Man

    ★★★★★

  • The Brain That Wouldn't Die

    ★★★★★

  • Avalon

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 126 Films watched
  • 21 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Good Luck to These Two

Jan 2

Most Watched

Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

twice

Space Adventure Cobra: The Movie

twice

A New Leaf

twice

Lady in the Water

twice

Gorath

twice

Last Film

Kagaku Sentai Dynaman: The Movie

Jun 11

Genres, countries & languages

Sci Fi
47 films
Horror
42 films
Animation
34 films
Adventure
33 films
Action
31 films
Thriller
25 films
Fantasy
25 films
Comedy
24 films
Drama
14 films
Mystery
14 films
Japan
61 films
USA
44 films
Italy
16 films
France
5 films
UK
5 films
Spain
4 films
Germany
3 films
Canada
2 films
USSR
1 film
Japanese
59 films
English
56 films
Italian
18 films
German
4 films
Spanish
3 films
Arabic
2 films
Latin
2 films
Russian
1 film
Irish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 34 Added 442

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

sydney’s most liked review

sydney’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Angel's Egg
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Monster a Go-Go
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Suspiria
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Great Adventures of Kikansha Yaemon

Films sydney watched in 2021

  • Kagaku Sentai Dynaman: The Movie
  • Dr. Slump and Arale-chan: Hoyoyo, Great Round-the-World Race
  • Aesop's Fables
  • The Red Spectacles
  • Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer
  • Eaten Alive
  • Nightbeast
  • Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure
  • Dai Sentai Goggle-V: The Movie
  • Aladdin and the Wonderful Lamp
  • The Galaxy Invader
  • Cruella
  • The Bat
  • The Thief and the Cobbler
  • Dr. Slump and Arale-chan: Hello! Wonder Island
  • Taiyo Sentai Sun Vulcan: The Movie
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Sinister Urge
  • Tales of Terror
  • Dracula
  • Frankenstein vs. Baragon
  • Horrors of Spider Island
  • The Golden Bat
  • The Magic Serpent
  • Hercules
  • Urusei Yatsura: Only You
  • White Zombie
  • Kamen Rider Super-1: The Movie
  • Swan Lake
  • Gamera vs. Jiger
  • Gappa, the Triphibian Monster
  • Yor, the Hunter from the Future
  • Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack
  • Monster a Go-Go
  • Godzilla 2000: Millennium
  • Gorgo
  • Spooky Kitaro: The All Seeing Eye
  • Magical Girl Lalabel: the Sea Calls for a Summer Vacation
  • Denshi Sentai Denziman: The Movie
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Patlabor: The Mobile Police
  • The Brain That Wouldn't Die
  • Bride of the Gorilla
  • Lulu, The Flower Angel
  • Galaxy Express 999: Claire of Glass
  • Kamen Rider: Eight Riders vs. Galaxy King
  • Twelve Months
  • Garm Wars: The Last Druid
  • Robot Monster
  • Battle Fever J the Movie
  • Cutie Honey
  • Science Fiction Saiyuki Starzinger
  • Taro the Dragon Boy
  • The Killer Shrews
  • Urusei Yatsura 4: Lum the Forever
  • The Psychic
  • Spiderman: The Movie
  • The Wonderful World of Puss 'n Boots
  • Space Pirate Captain Harlock: Mystery Of The Arcadia
  • King Kong vs. Godzilla
  • Ultra Q The Movie: Legend of the Stars
  • J.A.K.Q. Dengekitai vs. Gorenger
  • Thumbelina
  • Candy Candy
  • Space Adventure Cobra: The Movie
  • The Explosion
  • The Humpbacked Horse
  • A Bay of Blood
  • Black Sabbath
  • Planet of the Vampires
  • The Wild Swans
  • All the Colors of the Dark
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Phenomena
  • Blue Collar
  • Avalon
  • Blood and Black Lace
  • Talking Head
  • House
  • Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer
  • Tenebre
  • A New Leaf
  • Angel's Egg
  • A New Leaf
  • In the Mouth of Madness
  • Space Adventure Cobra: The Movie
  • The Patsy
  • The Happening
  • The Disorderly Orderly
  • The Errand Boy
  • Puss 'n Boots Travels Around the World
  • The Ladies Man
  • The Village
  • Monster Hunter
  • Lady in the Water
  • Lady in the Water
  • Gosenzo-sama Banbanzai!
  • Adventure of Gamba
  • The Demon
  • Lifeforce
  • Inferno
  • The Fog
  • Suspiria
  • Messiah of Evil
  • Dark Angel: The Ascent
  • The Musician Monkey
  • Prince of Darkness
  • Gorath
  • Lovely Devils
  • Godzilla vs. Kong
  • Who's Minding the Store?
  • Hans Christian Anderson's The Little Mermaid
  • The Bellboy
  • Artists and Models
  • Hardcore
  • Shock
  • Mazinger Z vs The Great Dark General
  • The Great Adventures of Kikansha Yaemon
  • Deep Red
  • Starman
  • His Motorbike, Her Island
  • Gorath
  • Alligator
  • Eggshells
  • City of the Living Dead
  • Good Luck to These Two

World map

Highly rated films sydney is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more