Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Commando

    ★★★★★

  • The Spy Who Came In from the Cold

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Scream for Me Sarajevo

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • 48 Hrs.

    ★★★★

  • The Trip to Italy

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Stargate

    ★★★½

  • Soylent Green

    ★★★½

  • The Trip to Greece

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

48 Hrs.

Feb 13

Most Watched

Nomadland

3 times

Minari

twice

The Father

twice

Last Film

Judas and the Black Messiah

Jun 13

Genres, countries & languages

Drama
21 films
Thriller
7 films
Comedy
6 films
Adventure
5 films
Sci Fi
5 films
Crime
4 films
Action
4 films
Western
3 films
History
2 films
Music
2 films
USA
22 films
UK
5 films
France
3 films
Canada
2 films
Sweden
1 film
Hungary
1 film
Denmark
1 film
English
28 films
French
3 films
Korean
2 films
Swedish
2 films
Norwegian
1 film
Spanish
1 film
Italian
1 film
Danish
1 film
Dutch
1 film
Bosnian
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Father
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Island of Dr. Moreau
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Scream for Me Sarajevo
Average weighted rating:

3.9

Films Nigel watched in 2021

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Scream for Me Sarajevo
  • The Father
  • The Spy Who Came In from the Cold
  • Nomadland
  • Skin: A History of Nudity in the Movies
  • Nomadland
  • Another Round
  • Mank
  • Pieces of a Woman
  • The Father
  • Soylent Green
  • The Trip to Greece
  • Commando
  • Planet of the Apes
  • Sound of Metal
  • Promising Young Woman
  • Minari
  • Bill & Ted Face the Music
  • The Island of Dr. Moreau
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • One Night in Miami...
  • Nomadland
  • Stargate
  • The Trip to Italy
  • Coming to America
  • Street Smart
  • 48 Hrs.

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more