Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • His House

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Ghost

    ★★★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★★

  • The Dead Zone

    ★★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★★

  • The Changeling

    ★★★★★

  • American Ninja

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • The Bourne Identity

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Mission: Impossible - Fallout

Jan 1

Last Film

Wonder Woman 1984

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Horror
23 films
Thriller
21 films
Comedy
18 films
Fantasy
13 films
Action
13 films
Crime
12 films
History
10 films
Adventure
9 films
Sci Fi
8 films
USA
60 films
UK
15 films
Australia
8 films
France
4 films
Norway
3 films
China
3 films
Canada
3 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
Czechia
2 films
English
76 films
French
12 films
Italian
6 films
German
5 films
Latin
5 films
Spanish
4 films
Norwegian
2 films
Japanese
2 films
Finnish
2 films
Dutch
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nigel’s most liked list

My favourite Stephen King adaptations

Here I rank my top 10 Stephen King adaptations.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Woman in the Room
Average weighted rating:

3.0

Films Nigel watched in 2020

  • Wonder Woman 1984
  • The Madness of King George
  • Monty Python and the Holy Grail
  • City of the Living Dead
  • The Pit and the Pendulum
  • A Bay of Blood
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Needful Things
  • Enola Holmes
  • House of Usher
  • The Masque of the Red Death
  • Carrie
  • The Slumber Party Massacre
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • The Green Mile
  • The Woman in the Room
  • Chopping Mall
  • His House
  • Sleepwalkers
  • Lucky
  • Pet Sematary
  • In the Tall Grass
  • The Changeling
  • The Trial of the Chicago 7
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Bruce Springsteen's Letter to You
  • The Shining
  • The Dead Zone
  • American Ninja
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • The Bourne Identity
  • The Mummy
  • Knives Out
  • Tenet
  • The Nightingale
  • Skyscraper
  • Relic
  • The Invisible Man
  • Ford v Ferrari
  • Ghost
  • Palm Springs
  • Hamilton
  • Memory: The Origins of Alien
  • Da 5 Bloods
  • Ad Astra
  • The Chant of Jimmie Blacksmith
  • Walkabout
  • Malcolm
  • Goldstone
  • Mystery Road
  • Groundhog Day
  • Overboard
  • Beverly Hills Cop
  • Life of Brian
  • Midnight Run
  • Late Night
  • Shazam!
  • 1922
  • Suicide Squad
  • Force Majeure
  • The Paper Chase
  • The Silence of the Lambs
  • Misery
  • Judy
  • The Champ
  • 1917
  • Jojo Rabbit
  • It Chapter Two
  • It
  • Parasite
  • I Lost My Body
  • If Beale Street Could Talk
  • Marriage Story
  • Downton Abbey
  • Steve Jobs
  • The Two Popes
  • Mission: Impossible - Fallout

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more