Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Vice

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Purge

    ★★★½

  • Still Alice

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Sorry to Bother You

Jan 1

Last Film

The Farewell

Dec 21

Genres, countries & languages

Drama
19 films
Comedy
18 films
Action
14 films
Adventure
13 films
Sci Fi
11 films
History
6 films
Thriller
6 films
Horror
5 films
Family
4 films
Crime
4 films
USA
39 films
UK
7 films
China
4 films
Canada
3 films
France
3 films
Sweden
2 films
Japan
1 film
Mexico
1 film
Spain
1 film
Ireland
1 film
English
39 films
Spanish
6 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Swedish
2 films
German
2 films
Xhosa
2 films
Swahili
1 film
Urdu
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Nigel’s most liked review

The Dirt

★★★★

I didn't expect much going in because I just didn't feel comfortable with the trailer. These guys looked nothing like the real thing, and everyone was so CLEAN. Mötley Crüe looked like walking STDs and we worshiped them for it. The actors looked like they had just stepped out of…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

My Dad Is a Heel Wrestler
Average weighted rating:

3.6

Films Nigel watched in 2019

  • The Farewell
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Free Solo
  • The Irishman
  • Terminator: Dark Fate
  • The Big Sick
  • Dolemite Is My Name
  • My Dad Is a Heel Wrestler
  • Vice
  • Zombieland: Double Tap
  • Joker
  • Rambo: Last Blood
  • Justice League
  • Midsommar
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Spider-Man: Far from Home
  • Ocean's Eight
  • Us
  • The Monster Squad
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Paddington 2
  • Paddington
  • The Predator
  • The Sunshine Boys
  • The Dirt
  • Still Alice
  • Incredibles 2
  • The Wife
  • Can You Ever Forgive Me?
  • A Night at the Garden
  • The Favourite
  • Green Book
  • Roma
  • Bohemian Rhapsody
  • Black Panther
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Purge
  • Sorry to Bother You

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more