Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★★

  • Springsteen On Broadway

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • 13th

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Kong: Skull Island

Jan 6

Most Watched

The Shape of Water

twice

Last Film

Hold the Dark

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
31 films
Horror
13 films
Romance
12 films
Action
12 films
Thriller
12 films
Comedy
11 films
Adventure
9 films
Sci Fi
9 films
History
8 films
Crime
7 films
USA
51 films
UK
11 films
France
4 films
Canada
3 films
Australia
2 films
Italy
2 films
Malta
1 film
Taiwan
1 film
English
59 films
French
7 films
German
5 films
Russian
5 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Xhosa
2 films
Korean
2 films
Czech
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

13th
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Assassin's Creed
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Black Sabbath: The End of The End
Average weighted rating:

3.7

Films Nigel watched in 2018

  • Hold the Dark
  • 13th
  • BlacKkKlansman
  • Bird Box
  • Summer of 84
  • It Comes at Night
  • Hereditary
  • Springsteen On Broadway
  • Assassin's Creed
  • Long Shot
  • The Death of Stalin
  • Tomb Raider
  • Airplane!
  • First Reformed
  • Black Christmas
  • Sleepaway Camp
  • Re-Animator
  • Eden Lake
  • Split
  • Train to Busan
  • A Star Is Born
  • The Haunting
  • First Man
  • David Brent: Life on the Road
  • Carol
  • Solo: A Star Wars Story
  • Avengers: Infinity War
  • Call Me by Your Name
  • A Quiet Place
  • Joy
  • I, Tonya
  • The Post
  • Black Sabbath: The End of The End
  • Baby Driver
  • The Shape of Water
  • The Broadway Melody
  • Cavalcade
  • Le Samouraï
  • The Good Earth
  • Born Yesterday
  • Anastasia
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Boys Town
  • Sergeant York
  • Ship of Fools
  • Father Goose
  • How the West Was Won
  • Battleground
  • Lady Bird
  • The Candidate
  • The Water Diviner
  • Daybreakers
  • The Shape of Water
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Black Panther
  • Darkest Hour
  • What We Do in the Shadows
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Kong: Skull Island

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more