Highest rated films

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Gerald's Game

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★★½

  • The Nun's Story

    ★★★★½

  • Johnny Belinda

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars

Jan 2

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 14

Genres, countries & languages

Drama
52 films
Romance
21 films
Comedy
18 films
Mystery
16 films
Thriller
16 films
Adventure
16 films
Action
16 films
Sci Fi
15 films
Horror
12 films
Fantasy
9 films
USA
75 films
UK
14 films
France
6 films
Canada
4 films
Australia
3 films
China
3 films
Germany
3 films
New Zealand
2 films
Ireland
2 films
Belgium
2 films
English
81 films
French
10 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Spanish
3 films
German
3 films
Japanese
2 films
Vietnamese
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cimarron
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Johnny Belinda
Average weighted rating:

3.7

Films Nigel watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Disaster Artist
  • Thor: Ragnarok
  • Personal Shopper
  • The Founder
  • Don't Breathe
  • Jumanji
  • Get Out
  • Gerald's Game
  • It
  • Elle
  • 45 Years
  • Brooklyn
  • War for the Planet of the Apes
  • Café Society
  • Deepwater Horizon
  • Somewhere in Time
  • The Final Countdown
  • Doctor Strange
  • Spider-Man: Homecoming
  • A Separation
  • Sully
  • Dunkirk
  • Wonder Woman
  • Moonrise Kingdom
  • Admission
  • GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling
  • Nashville
  • Pitch Perfect
  • Captain Fantastic
  • The Three Faces of Eve
  • The Bad Seed
  • Cimarron
  • Stage Fright
  • Suspicion
  • The Life of Emile Zola
  • Alien: Covenant
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Johnny Belinda
  • Rear Window
  • The Night of the Hunter
  • The Awful Truth
  • North by Northwest
  • Vertigo
  • Psycho
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Beauty and the Beast
  • The Witch
  • You Can't Take It with You
  • The Conjuring 2
  • Florence Foster Jenkins
  • Logan
  • Sing Street
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • 10 Cloverfield Lane
  • Pocahontas
  • The Nice Guys
  • Zootopia
  • Hell or High Water
  • Loving
  • Moonlight
  • Fences
  • Manchester by the Sea
  • Jackie
  • Hidden Figures
  • The Nun's Story
  • Hacksaw Ridge
  • Lion
  • Arrival
  • The Great Ziegfeld
  • High Tension
  • Topkapi
  • The Wrong Man
  • Ninotchka
  • The Exorcist III
  • Kiss of Death
  • The Heiress
  • The Long Goodbye
  • Valhalla Rising
  • La La Land
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Phantom Thread

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more