Highest rated films

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Special Correspondents

    ★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★★

  • The Heat

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Night Train to Munich

Jan 1

Most Watched

The Hateful Eight

twice

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 17

Genres, countries & languages

Drama
17 films
Action
15 films
Comedy
13 films
Adventure
11 films
Sci Fi
10 films
Thriller
9 films
Crime
8 films
Mystery
6 films
Documentary
4 films
Horror
3 films
USA
34 films
UK
8 films
Canada
5 films
Germany
4 films
France
3 films
Ireland
2 films
Belgium
2 films
Denmark
2 films
Finland
2 films
Australia
2 films
English
41 films
German
9 films
French
7 films
Spanish
5 films
Russian
3 films
Italian
1 film
Nepali
1 film
Romanian
1 film
Bulgarian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

La Jetée
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Special Correspondents
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Jonestown: Paradise Lost
Average weighted rating:

3.2

Films Nigel watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Man on a Ledge
  • It Follows
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Purple Rose of Cairo
  • Hell Comes to Frogtown
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Hateful Eight
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Gravity
  • The Heat
  • Spy
  • Jurassic World
  • Captain America: Civil War
  • Special Correspondents
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Haywire
  • Harold and Maude
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • La Jetée
  • The Look of Silence
  • Laura
  • Bridge of Spies
  • The Danish Girl
  • Room
  • Jonestown: Paradise Lost
  • Deadpool
  • The Thin Blue Line
  • Neighbors
  • The Hateful Eight
  • Spotlight
  • The Big Short
  • Mad Max: Fury Road
  • The Revenant
  • Two Days, One Night
  • Premium Rush
  • The Edge
  • Ex Machina
  • A Hard Day's Night
  • Tomorrowland
  • Iron Sky
  • Night Train to Munich

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more