Highest rated films

  • The Martian

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Spectre

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★★

  • The Omen

    ★★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★★

  • American Sniper

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Sunrise: A Song of Two Humans

Jan 1

Most Watched

Seeking a Friend for the End of the World

twice

Last Film

Interstellar

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
29 films
Drama
26 films
Thriller
23 films
Adventure
21 films
Sci Fi
21 films
Comedy
13 films
Crime
10 films
Fantasy
8 films
Horror
6 films
Romance
6 films
USA
54 films
UK
17 films
France
8 films
Australia
5 films
Canada
4 films
Germany
3 films
New Zealand
2 films
Ireland
1 film
Denmark
1 film
English
65 films
French
6 films
German
6 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Latin
2 films
Spanish
2 films
Swedish
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Rage
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Sheik
Average weighted rating:

3.3

Films Nigel watched in 2015

  • Interstellar
  • Outland
  • The Andromeda Strain
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Army of Darkness
  • Attack the Block
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Kingsman: The Secret Service
  • Taken 3
  • Evil Dead II
  • Wild
  • The Martian
  • Creed
  • Spectre
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • Back to the Future
  • The Duellists
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Punisher
  • Trainwreck
  • Ant-Man
  • John Wick
  • Inside Out
  • Terminator Genisys
  • The Terminator
  • San Andreas
  • RoboCop
  • Mad Max: Fury Road
  • Fargo
  • The Omen
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Ipcress File
  • Insidious
  • Faster
  • The Friends of Eddie Coyle
  • The Sheik
  • Daredevil
  • Unknown
  • Quest for Fire
  • Bernie
  • Enemy at the Gates
  • Lucy
  • Narrow Margin
  • Draft Day
  • Trouble with the Curve
  • Rage
  • The Theory of Everything
  • The Lego Movie
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • The Expendables 3
  • Hercules
  • American Sniper
  • Whiplash
  • The Imitation Game
  • Selma
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Predestination
  • Tracks
  • The Amityville Horror
  • The Fifth Element
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Imposter
  • Subway
  • Sunrise: A Song of Two Humans

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Ivy
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Our Little Sister

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more