Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★★½

  • The Interview

    ★★★★½

  • Noah

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • American Hustle

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Prometheus

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★★

  • The Descent

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 14.6 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

12 Years a Slave

Jan 1

Most Watched

22 Jump Street

twice

Guardians of the Galaxy

twice

12 Years a Slave

twice

Dawn of the Planet of the Apes

twice

Last Film

Olympus Has Fallen

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
88 films
Action
57 films
Thriller
48 films
Comedy
48 films
Adventure
40 films
Sci Fi
33 films
Horror
23 films
Fantasy
21 films
Crime
21 films
Romance
16 films
USA
148 films
UK
35 films
Germany
8 films
Australia
6 films
France
5 films
Canada
5 films
Spain
4 films
Denmark
3 films
Ireland
3 films
Czechia
2 films
English
170 films
French
21 films
German
12 films
Spanish
12 films
Russian
8 films
Italian
7 films
Japanese
6 films
Portuguese
4 films
Korean
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Cop Hater
Average weighted rating:

3.2

Films Nigel watched in 2014

  • Olympus Has Fallen
  • Cop Hater
  • Everything or Nothing
  • Breakheart Pass
  • 20 Feet from Stardom
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Cronos
  • Foxcatcher
  • 22 Jump Street
  • Kon-Tiki
  • Prometheus
  • Dead Snow
  • Looper
  • Predators
  • Guardians of the Galaxy
  • 12 Years a Slave
  • The Interview
  • Enemy
  • A Perfect World
  • Déjà Vu
  • Stuck in Love
  • Dazed and Confused
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Bad Santa
  • It's a Wonderful Life
  • Home Alone
  • A Christmas Carol
  • Love Actually
  • Die Hard
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Scrooged
  • In a World...
  • Compliance
  • Ida
  • It Could Happen to You
  • Boyhood
  • Happy Christmas
  • A Good Year
  • Journey to the Center of the Earth
  • The Book of Eli
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Nanking
  • The Counselor
  • I Am Santa Claus
  • Locke
  • The Fault in Our Stars
  • Nightcrawler
  • Interstellar
  • Snowpiercer
  • Knights of Badassdom
  • Calvary
  • An Unmarried Woman
  • Exodus: Gods and Kings
  • Chef
  • Jack Reacher
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Babadook
  • The Battered Bastards of Baseball
  • The Pride of the Yankees
  • 3 Days to Kill
  • The Room
  • The Grand Budapest Hotel
  • Noah
  • Nick of Time
  • Godzilla
  • The NeverEnding Story
  • Labyrinth
  • Ravenous
  • Edge of Tomorrow
  • A Walk Among the Tombstones
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Lone Survivor
  • Gone Girl
  • Non-Stop
  • Earthquake
  • Peter Pan
  • Anaconda
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • The Monuments Men
  • Sinister
  • Death Wish
  • Death Race 2000
  • The Delta Force
  • Sweet and Lowdown
  • Zero Dark Thirty
  • Now You See Me
  • John Dies at the End
  • Sharknado
  • [REC]³ Genesis
  • All Is Lost
  • Cropsey
  • Fruitvale Station
  • Guardians of the Galaxy
  • Grave Encounters
  • Frozen
  • The Poseidon Adventure
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Pinocchio
  • How to Train Your Dragon
  • The Croods
  • The Descent: Part 2
  • The Descent
  • Godzilla, King of the Monsters!
  • Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Beauty and the Beast
  • Best Worst Movie
  • Fantastic Voyage
  • Forbidden Planet
  • Vampyr
  • Wolf Creek 2
  • World War Z
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Warm Bodies
  • Mama
  • About Time
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Lego Movie
  • American: The Bill Hicks Story
  • Roman Polanski: Wanted and Desired
  • Life of Pi
  • X-Men: First Class
  • Yentl
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2
  • The Perks of Being a Wallflower
  • 4 Little Girls
  • 42
  • Snitch
  • My Cousin Vinny
  • Despicable Me
  • Silver Linings Playbook
  • Field of Dreams
  • Moneyball
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Thor: The Dark World
  • Mission: Impossible III
  • Reign of Fire
  • Gravity
  • Rocky
  • Ghostbusters
  • The Lincoln Lawyer
  • Bridesmaids
  • The Heat
  • Harry Brown
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Once
  • Nebraska
  • Philomena
  • Rush
  • The World's End
  • Mud
  • The Way Way Back
  • Blue Jasmine
  • White House Down
  • Nuns on the Run
  • Torn Curtain
  • Psycho
  • Captain Phillips
  • Hitchcock
  • Midnight Run
  • The Wolf of Wall Street
  • Her
  • The Amazing Spider-Man
  • Limitless
  • Capricorn One
  • Dallas Buyers Club
  • Ghosts of Mississippi
  • Star Trek Into Darkness
  • Saving Mr. Banks
  • American Hustle
  • 12 Years a Slave

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more