Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★½

  • This Is the End

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • A Good Day to Die Hard

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Hugo

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Bad Santa

    ★★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★★

  • Pygmalion

    ★★★★★

  • The Diary of Anne Frank

    ★★★★★

  • The Expendables 2

    ★★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Back to the Future Part III

Jan 1

Last Film

The Marine 3: Homefront

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
84 films
Comedy
38 films
Romance
33 films
Thriller
31 films
Action
31 films
Adventure
29 films
Crime
17 films
Sci Fi
16 films
Horror
14 films
Family
12 films
USA
126 films
UK
30 films
France
6 films
Canada
5 films
Australia
3 films
Germany
3 films
New Zealand
3 films
India
2 films
Poland
2 films
English
142 films
French
16 films
German
11 films
Italian
11 films
Spanish
10 films
Russian
6 films
Arabic
5 films
Chinese
4 films
Japanese
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Good Day to Die Hard
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Heavy Metal in Baghdad
Average weighted rating:

3.6

Films Nigel watched in 2013

  • The Marine 3: Homefront
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Semi-Pro
  • The French Connection
  • Bad Santa
  • Centurion
  • Final Destination 5
  • The Conjuring
  • The Horde
  • This Is the End
  • Hot Tub Time Machine
  • Comes a Horseman
  • Sometimes a Great Notion
  • Lovers and Other Strangers
  • The Marine 2
  • Hugo
  • The Marine
  • Paradise Alley
  • The Hunt
  • Little Big Man
  • Gravity
  • A Good Day to Die Hard
  • West of Memphis
  • Music of the Heart
  • Marvin's Room
  • Frida
  • Bullet to the Head
  • End of Watch
  • A Midsummer Night's Dream
  • Brave
  • The Collector
  • Scent of a Woman
  • Coriolanus
  • An Affair to Remember
  • Contagion
  • The Muppets
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Killer Joe
  • The Watch
  • Metropolis
  • The Sapphires
  • The Year of Living Dangerously
  • Pygmalion
  • Foreign Correspondent
  • The Razor's Edge
  • Tommy
  • The Bostonians
  • The Expendables 2
  • M
  • Goodbye, Mr. Chips
  • The Robe
  • Love Is a Many-Splendored Thing
  • Down and Out in Beverly Hills
  • The Master
  • Pacific Rim
  • The Cabin in the Woods
  • The Sessions
  • Georgia
  • The Interview
  • Flight
  • The Impossible
  • The Passion of Joan of Arc
  • Much Ado About Nothing
  • Man of Steel
  • War Horse
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • Phantasm
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • The Dark Knight Rises
  • Zulu
  • Hilary and Jackie
  • Crimes of the Heart
  • Private Benjamin
  • Prom Night
  • Cleopatra
  • Cyrano de Bergerac
  • Viva Zapata!
  • Iron Man 3
  • Miracle on 34th Street
  • Come Back, Little Sheba
  • A Star Is Born
  • The Frighteners
  • A Star Is Born
  • The Final Destination
  • Dredd
  • Travels with My Aunt
  • Splendor in the Grass
  • Fanny
  • Sayonara
  • Stagecoach
  • The Lavender Hill Mob
  • The Diary of Anne Frank
  • On the Town
  • In Which We Serve
  • The Yearling
  • My Man Godfrey
  • Mister Roberts
  • Quo Vadis
  • None But the Lonely Heart
  • Dracula
  • Watch on the Rhine
  • The Song of Bernadette
  • Gaslight
  • Top Hat
  • Elizabeth: The Golden Age
  • The Philadelphia Story
  • Seven Psychopaths
  • Four Lions
  • The Way Back
  • Wings
  • Jaws
  • Arsenic and Old Lace
  • Paul
  • Hard Candy
  • Spider Baby
  • Stake Land
  • Safety Not Guaranteed
  • Ted
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Beasts of the Southern Wild
  • Final Destination 3
  • Superman
  • Argo
  • Deep Impact
  • Friday Night Lights
  • The End of the Affair
  • Lincoln
  • Django Unchained
  • Silver Linings Playbook
  • The Black Stallion
  • Bringing Up Baby
  • Around the World in Eighty Days
  • I Confess
  • The Narrow Margin
  • Point Break
  • The Sting
  • Les Misérables
  • Frozen River
  • How Green Was My Valley
  • Saboteur
  • Life of Pi
  • The Lady Vanishes
  • The Hurt Locker
  • Heavy Metal in Baghdad
  • Back to the Future Part III

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • Hope
  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: What.
  • Before Midnight
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more