Highest rated films

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Hugo

    ★★★★★

  • Tootsie

    ★★★★★

  • The Dead Zone

    ★★★★★

  • Bad Santa

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★½

  • Snowtown

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Help

    ★★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Cop Land

Jan 1

Most Watched

Carry On Spying

twice

Last Film

Back to the Future Part II

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
21 films
Comedy
18 films
Thriller
14 films
Horror
12 films
Adventure
9 films
Romance
8 films
Mystery
8 films
Action
8 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
5 films
USA
44 films
UK
8 films
France
5 films
Germany
3 films
New Zealand
2 films
Canada
2 films
Australia
1 film
Norway
1 film
Spain
1 film
English
51 films
German
5 films
French
5 films
Latin
4 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
Afrikaans
1 film
Zulu
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Season of the Witch
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Back to the Future
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Carry On Spying
Average weighted rating:

3.0

Films Nigel watched in 2012

  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Christine
  • Children of the Corn
  • The Dead Zone
  • Cujo
  • Bad Santa
  • Carry On Cleo
  • Carry On Spying
  • Paranormal Activity 3
  • Carry On Spying
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes
  • Amélie
  • The Help
  • The Artist
  • Nosferatu
  • Season of the Witch
  • The People vs. George Lucas
  • To Be or Not to Be
  • Dracula: Prince of Darkness
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Bound for Glory
  • The Sixth Sense
  • The Turning Point
  • Rango
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • The Last House on the Left
  • Tootsie
  • Full Tilt Boogie
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Buried
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Devil
  • District 9
  • Cabaret
  • Conan the Barbarian
  • American Graffiti
  • Beginners
  • Drive Angry
  • Hello, Dolly!
  • The Exorcist
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Zorba the Greek
  • Sunset Boulevard
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Hugo
  • Snowtown
  • Super 8
  • The Full Monty
  • Cop Land

World map

Highly rated films Nigel is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more