Nigel has logged 40 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Dad Is a Heel Wrestler

My Dad Is a Heel Wrestler

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Sunshine Boys

The Sunshine Boys

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry