Robert has logged 138 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★½
Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★
Edit this entry  
28
Babel

Babel

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Child's Pose

Child's Pose

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry