• The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • A Silent Voice

    ★★

  • The Founder

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Finding Dory

  • Hell or High Water

    ★★★

  • Captain America: Civil War

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★

  • John Wick

    ★½

  • Lava

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Muppets Most Wanted

    ★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Rise of the Guardians

    ★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★

  • Brave

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Avengers

  • The Lorax

    ★½

  • Black Mirror: The National Anthem

    ★★★★

  • The Muppets

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Inception

    ★★

  • Toy Story 3

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Up

  • Ponyo

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Ratatouille

  • Zodiac

    ★★

  • Casino Royale

    ★★½

  • The Producers

    ★★★½

  • The SpongeBob SquarePants Movie

  • National Treasure

    ★★★★

  • The Incredibles

  • Downfall

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★