sundaesmile has logged 454 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Hangman's Curse

Hangman's Curse

2003
×
½
Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Corpse Eaters

Corpse Eaters

1974
×
★★
Edit this entry  
20
The House That Cried Murder

The House That Cried Murder

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Superior

Superior

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Crow: Wicked Prayer

The Crow: Wicked Prayer

2005
×
Edit this entry  
17
Mrs. Ashboro's Cat

Mrs. Ashboro's Cat

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Bloodstone: Subspecies II

Bloodstone: Subspecies II

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
½
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Welcome to Mercy

Welcome to Mercy

2018
×
Edit this entry  
17
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
½
Edit this entry  
17
Children of the Corn: Revelation

Children of the Corn: Revelation

2001
×
★½
Edit this entry  
16
The White Dove

The White Dove

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Damned House of Hajn

The Damned House of Hajn

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Adelheid

Adelheid

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wild Flowers

Wild Flowers

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Thirst of Passion

Thirst of Passion

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
NightScream

NightScream

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Edit this entry  
11
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Unwanted Presence

Unwanted Presence

2014
×
½
Edit this entry  
10
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★
Edit this entry  
09
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Encounter of the Spooky Kind

Encounter of the Spooky Kind

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Refrigerator

The Refrigerator

1991
×
★★
Edit this entry  
09
Edgar Allan Poe’s Annabel Lee

Edgar Allan Poe’s Annabel Lee

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kitaro

Kitaro

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ketchup Vampires

The Ketchup Vampires

1995
×
Edit this entry  
09
My Pet Monster

My Pet Monster

1986
×
★★
Edit this entry  
09
The David S. Pumpkins Halloween Special

The David S. Pumpkins Halloween Special

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Rosy Story

A Rosy Story

1990
×
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Things

Things

1989
×
★★
Edit this entry  
04
Scanner Cop II

Scanner Cop II

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★
Edit this entry