abbey ✯ has logged 332 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Time I Committed Suicide

The Last Time I Committed Suicide

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Read the review Edit this entry  
01
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Read the review Edit this entry  
11
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry