Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Edit this entry  
20
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Session 9

Session 9

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Business

The Business

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry