• Queen of Diamonds

    Queen of Diamonds

    ★★½

    The pacing of this movie is enraging, it made me psychotic, I love slow paced movies but this actually robbed me of my sanity. And there’s so much to love about this film which is why it’s so infuriating. 

    The greatest short film ever made stuck inside a feature length film. Lots to love, and one thing to hate specifically; it’s glacial pace. It’s like if David Lynch took a whole pack of XANAX, and passed out on the couch…

  • Stagecoach

    Stagecoach

    ★★★★½

    Having not seen many John Wayne westerns (the searchers might be my only one actually), and having heard high praise of Stagecoach, I was thoroughly pleased to find it a wonderful spectacle. 

    What sells the western is of course the performances of the main and supporting cast, with every character being easily distinguishable due to their common and recognisable tropes; (the drunk, the conservative businessman, the society wife, the cowboy, the gentlemen etc). Where stagecoach excels is how it manages…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★½

    Thomas Newman’s score carries this film in several places, not to imply that it’s a poor film in other technical aspects, but the score is really the most exceptional component.

    It’s hard to avoid comparison with Gerwig’s 2019 adaptation, which I think has stronger characterisations of Jo and Amy. This film handles Beth with more emotion and resonance I think, although that’s probably due to the lack of narrative flashbacking and flashforwarding of the new one. The performances are still…

  • Monsieur Verdoux

    Monsieur Verdoux

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “One murder makes a villain, a million makes a hero.” 

    The inversion or Chaplin's entire cinematic persona. Chaplin, a suave murderous arch criminal? His smart dress and tiny little moustache. The roses. Lots of roses. Falling backwards out of a window. MARTHA RAYE. The villainous Chaplin coming home to a loving wife and child, a picture of the American dream. Admiring the youthful moon just before you murder a woman. The meeting with The Girl in the pouring rain. A…

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★

    I cannot stress this enough... JAKE GYLLENHAAL

  • Accident

    Accident

    ★★★★½

    A gorgeously shot film, there’s so much beauty throughout its runtime. It’s use of colour and lighting is fantastic. Another reviewer compared it to Sirk with a stiff upper lip. 

    When they are all together in the garden, the tennis match, the lemonade, the walk through the fields and the hands on the fence. The beer and the cold supper. The omelette confrontation. The boat ride down the river, dripping with eroticism. How stuffy and sexually repressed the tutors are,…

  • His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★½

    “AHDIENWISOHSGHWISJSBE” - Cary Grant

    Seriously I might need to watch this at 0.5 or something the dialogue is so quick, it really zings.

    Very enjoyable though, it went places I didn’t really expect and was entertaining throughout.

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★

    The score for this is severely underrated, it might just be Pixar’s best.

  • The Silence

    The Silence

    ★★★★

    Boy this sure was silent

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★½

    “What the ****” counter: lost track, at least 45

  • The Secret World of Arrietty

    The Secret World of Arrietty

    ★★★½

    Ghibli can do no wrong, even their weaker movies are wonderful and in the top tier of animated movies. 

    For me there’s just too little plot in this, and the villain is hilariously cartoonish, but the visuals and music are delightful.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

    Go crazy ahhhh go stupid ahhhh