• Quai des Orfèvres

    ★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • Monsieur Verdoux

    ★★★★½

  • Odd Man Out

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • The Story of Menstruation

    ★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★½

  • Blithe Spirit

    ★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★★

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★★½

  • Le Corbeau

    ★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Me Musical Nephews

    ★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Holiday Inn

    ★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Of Mice and Men

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • Holiday

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • Shall We Dance

    ★★★

  • Way Out West

    ★★★★

  • I'm in the Army Now

    ★★½

  • Swing Time

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Top Hat

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • Cab Calloway's Hi-De-Ho

    ★★★★

  • The Black Cat

    ★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • A Bundle of Blues

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★½

  • M

    ★★★★

  • Laughing Gravy

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★½