Benny has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
30
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry